» «
בטיחות ברשת
איך להגן על ילדים מפני פגיעה ברשת?


הנה הנחיות מוקד 105, המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת, להגנה על ילדים במפני פגיעות, כולל פגיעות מיניות ברשת:

1. הנחו את ילדכם להגדיר את הגדרות הפרטיות באפליקציות השונות ולבחור סיסמה חזקה הכוללת, אותיות, סימנים ומספרים. הזכירו להם שלא ימסרו את הסיסמה לאף אחד, כולל חברים.

2. ודאו שילדכם לא שומרים בטלפון הנייד תמונות וסרטונים אינטימיים ולא מעבירים אותם לאחרים, גם לא לחברים.

3. הזכירו לילדכם שיש ברשת מתחזים העלולים לרכוש את אמונם ואז לפגוע בהם. למדו אותם לזהות אינטראקציות בעייתיות ולהתרחק מהן.

4. הסבירו לילדכם ש"לא כל הנוצץ זהב" וכדאי להתייחס בחשדנות להצעות מפתות.

5. הדגישו לילדכם שאסור להם לענות להצעות מאנשים שאינם מכירים, כמו למשל הצעות לעבודה בדוגמנות או בפרסום, במיוחד כאשר המציע פונה שוב ושוב ומנסה לשכנע אותם לפעול ללא ידיעתכם.

6. במקרה של פגיעה, חשוב לתעד את המידע הפוגעני ולשמור צילום מסך.

7. חזרו שוב ושוב באוזני ילדכם שלא יהססו לבקש עזרה במקרה של פגיעה - מההורים, מהמורים, מהיועץ/ת, מהמנהל/ת, או מחברים בנוסף, ניתן לפנות למטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת- מוקד 105.
פייסבוק
איזו אפליקציה שומרת על בטיחות הילדים בפייסבוק?


כן. אפליקציית "רמזור - השגחה באהבה" הניתנת להורדה בחינם היא אפליקציה המאפשרת להורים להשגיח על התכתבויות מסוכנות בפייסבוק תוך שמירה על פרטיות הילדים ובהסכמתם. למעשה, חשיפת התכנים הנכתבים ייחשפו להורים רק במידה וישנו חשד לפעילות שאינה תקינה ומהווה סכנה כגון חרם, יצירת קשר עם מבוגר, חשיפה לאלכוהול וכדומה. האופן בו מתנהל תהליך זה הוא ע"י התראות למייל של ההורים. ההתראות מגיעות בצבעי הרמזור, כאשר כל צבע מתריע על רמה אחרת של של התערבות. צבע ירוק - אין התרעות, צבע צהוב - קיימת התרעה שכדאי לבדוק אותה וצבע אדום - אזהרה לגבי פעולה מסויימת שכדאי לבדוק אותה ברצינות רבה. חשוב להדגיש שהשימוש באפליקציה זו אמור למנוע את אותם מתחים הקיימים בין הורים לילדים, כאשר הילדים מבינים שלמעשה כך הם מוגנים יותר.
TikTok
מה זה TikTok ומה הסכנות שיש בו?


TikTok היא פלטפורמה ליצירת סרטונים קצרים. היא מאפשרת לצלם ולשתף סרטונים קצרצרים, תוך שימוש במוסיקת רקע ואפשרויות עריכה שונות החל מפילטרים שונים ועד האצה והאטה של הסרטונים, השמעתם בלופ ועוד. האפליקציה מאפשרת ליצור תגובה לסרטוני הוידאו שמקבלים והיא פופולרית בעיקר אצל בני הנוער.

ניתן לתקשר דרך ה-TikTok עם כל אחד, גם מי שאינכם מכירים ולכן האפשרות להיחשף דרכה לפדופילים או מתעללים אחרים היא גדולה. בני רבים מצלמים את הסרטונים כשהם או הן בלבוש פרובוקטיבי או מינימליסטי, מה שעלול לגרום להגעת פניות לא ראויות אליהם. גם פייק ניוז מופץ דרכה לא פעם לצרכים מניפולטיבים כאלה ואחרים.

להורים מבינכם כדאי להקפיד על הדברים הבאים כדי לשמור על בטיחות הילדים המשתמשים באפליקציה זו:

1. לוודא שמוגדר באפליקציה "מצב ילדים" החוסם העלאת קטעי וידאו, קבלת הודעות ישירות והערות על קטעי וידאו של אחרים ובנייתפרופיל משתמש ומאפשר, למעשה, רק צפייה והקלטה של סרטונים.

2. בדקו למי ילדכם אישר לצפות בתכנים שלו.

3. הסירו את תמונת הפרופיל שלו.

4. הסירו את האפשרות לאיתור מקום (באפליקצייה בלבד, לא במכשיר הטלפון)

5. דווחו על כל תוכן פוגעני.
בטיחות ברשת
איך להנחות את הילדים לשימוש נכון ברשת?


הנה הנחיות מוקד 105, המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת, להורים כיצד להעביר לילדיהם מידע על שימוש נכון ברשת:

1. בחרו זמן מתאים לשיחה.

2. דברו עם הילדים בגובה העיניים.

3. שמרו על ראש פתוח.

4. ספרו את הדברים החיובים והמותרים ברשת.

5. מקמו את הרשת בהקשר הרחב יותר של החיים.

6. הציבו דוגמה אישית.

7. כבדו את זכותם של ילדכם לפרטיות.

8. הזכירו שאלימות היא כביש דו-סטרי - כבדו אחרים כפי שתרצו שיכבדו אתכם.

9. היו פנויים וזמינים, סבלניים ומכילים.

10. הזכירו לילדים שהם יכולים לפנות אליכם, למורים, ליועצים או למבוגר שהם סומכים עליו וכן כי תמיד ניתן להתייעץ עם אנשי מקצוע במוקד 105.

בטיחות ברשת

אינסטגרם
מהו אינסטגרם ומה הסכנות שיש בו?


אינסטגרם היא רשת חברתית מבית היוצר של פייסבוק, המאפשרת להעלות תמונות וסרטונים קצרים בפרופיל אישי ולעקוב אחר פרופילים של אחרים המעלים תכנים משלהם. באינסטגרם ניתן גם להעלות "סטורי" - תמונה או סרטון שימחקו תוך 24 שעות. ניתן לעשות לייק לכל תמונה או סרטון אותן רואים וכמות הליקיים כמו גם כמות העוקבים אחרי כל פרופיל הם הם שם המשחק. השימוש באינסטגרם נפוץ מאוד בקר בני הנוער (מי שלא שם לא קיים...) כמו גם בקרב ידוענים רבים. כמו בכל רשת חברתית גם האינסטגרם טומן בחובו סכנות בעיקר סביב הטרדות מיניות, פרופילים מזוייפים, חשיפה לתוכן פרסומי בכמות רבה ללא כל בקרה ושימוש לרעה בתמונות שהעלתם.


הנה האפשרויות של ההורים מבינכם להגן על ילדכם כשהם משתמשים באינסטרגם:

1. הגבילו את השימוש באפליקציה זו לגיל המתאים. אסרו על ילדים צעירים ממש להשתמש בה.

2. דאגו לסיסמא חזקה.

3. הגדירו את החשבון כחשבון פרטי בלבד ולא ציבורי (מה שאומר שכל מי שרוצה לצפות בתוכן או להגיב לו חייב לקבל אישור לכך).

4. אם ילדתכם קטנים היכנסו לפרופיל שלהם והגדירו אילו תכנים אינכם מוכנים שיחשף אליהם, מה רמת הפרטיות בפרופיל ומי רשאי לשלוח לו הודעות.

5. סכמו עם ילדכם שהוא אינו מאשר עוקבים מבלי לקבל את רשותכם.

6. הנחו את הילדים איזה סוג תמונות ראוי להעלות ואיזה לא. הסבירו להם את המשמעות והסכנות של העלאת תמונות חשופות ברשתות החברתיות.

7. פתחו חשבון אינסטגרם משלכם ובקשו מהילד רשות "לעקוב" אחריו. כך תוכלו לראות מי עוד עוקב אחריו.
גלישה בטוחה
איך להוריד את רמת וכמות הוויכוחים על המחשב עם הילדים?


גלעד האן, חוקר פשעי מחשב מציע להגיע עם הילדים ל"הסכם גלישה" המגדיר את כללי הגלישה ברשת אצלכם בבית ובכך להוריד את רמת הוויכוחים בין הורים לילדים בנושא האינטרנט, יש לדון בדברים הבאים:

1. כמה זמן ביום מקדישים לגלישה.

2. לאן מותר ולאן אסור לגלוש.

3. מה עושים במקרה שנתקלים בהטרדה, למי מדווחים ואיך מטפלים.

4. מה קורה אם רוצים להיפגש עם מישהו 'מהרשת'.

5. מה מספרים ומה לא מספרים ברשת, כולל תמונות ופרטים אישיים.

6. איך אני מסביר/ה לילדי שיכול להיות שהוא מצ'וטט עם מתחזה, גם כשהשיחות נראות תמימות ואמינות? ניתן להשתמש בדוגמאות מהעיתונות.

7. שחקו משחק: נהלו צ'ט עם הילד, שבו כל אחד ישחק דמות שיבחר. ניסוי כזה מבהיר את היכולת להיות אנונימי והפתיחות שהיא גוררת איתה לטוב ולרע. בתום הצ'ט שבו והחליטו על כמה כללי התנהגות ובהם: אין לקיים צ'ט עם אדם שאינו מוכר.

8. אין לאשר לאדם לא מוכר להיות חבר ברשימת הקשר.

9. אם מישהו מציק/מטריד יש להעביר אותו למצב "התעלמות" ולדווח להורים.
ווטסאפ
אילו עובדות חשוב לדעת על הווצאפ?


הנה עובדות חשובות שיש לדעת על הווצאפ, כפי שהן מופיעות באתרו של גלעד האן, חוקר עברות ופשעי מחשב:

1. שליחת מידע, תמונות או סרטים יוצרים עותק של המידע הנשלח בכל טלפון.

2. לאחר שליחת המידע אין שליטה על המידע ואין אפשרות מחיקה בדיעבד.

3. ברגע שהתקבלו התמונות בטלפון אליו נשלחו יש אפשרות שהן מגובות לענן באמצעות iCloud, Goole Drive, Sky Drive, כך שהן משוכפלות למקומות אחרים.

4. אין פרטיות: כברירת מחדל הסטטוס, תמונת פרופיל ומידע אישי נוסף פתוח לכולם אלא אם נחסם ע"י המשתמש.

5. האפליקציה אינה מאובטחת בסיסמה.

6. פרטי המשתמש ונתוני שימוש שמורים בשרת וניתנים לשליפה בזמן ביצוע עבירה באמצעות צו בימ"ש חוקי

7. מומלץ להתקין תוכנת הגנה על מכשיר הטלפון על מנת לצמצם אפשרות פריצה ושליפת מידע, ניתן למצוא פרטים באתר.
דיסקורד
מה זה דיסקורד ומה הסכנות הכרוכות בו?


דיסקורד (discord) היא אפליקציית מסרים בהמיועדת בעיקר לגיימרים התחברים לשרת רלוונטי, משחקים וגם מדברים ביניהם. זו פלטפורמה מאוד מקובלת אצל בני הנוער וגם אצל ילדים. יש בה סכנות כמו בכל רשת חברתית של חשיפה לפדופיליה, פורנוגרפיה, גניבת זהויות ובגלל הלחץ המופעל על הילדים לקנות הרבה מוצרים ומתנות גם גניבת כרטיסי אשראי מאוד נפוצה שם.

כך ניתן להגן על הילדים באפליקציה זו:

1. צרו חשבון בעל סיסמא חזקה.

2. הגדירו מי יכול לשלוח הודעות לילדכם.

3. הגדירו את מי הילדי יכול לצרף לשרת שלו.

4. הגדירו מראש סינון של תוכן בעייתי בהגדרות פרטיות ובטיחות.

5. חסמו משתמשים שאינם רצויים.


אינטרנט
אילו סכנות קיימות בגלישה ברשת?


האינטרנט המספק היום מקור ידע בלתי נדלה וגורם להנאה בתחומים שונים, טומן בחובו גם סכנות רבות. הנה רשימה של סכנות שניתן להיתקל בהן במהלך גלישה ברשת, אליהן כדאי להיות מודעים וללמוד להיזהר מהן:

1. עבריינות מין - נעשית לרוב ע"י שימוש בצ'אטים ופורומים בזהויות בדויות

2. עבריינות מסיבות לאומניות - שימוש הנעשה ע"י קבוצות קיצוניות וארגוני טרור בגולשים בכדי להשיג את מטרותיהם.

3. עבריינות פלילית - קבוצות האקרים המנסות לפרוץ למחשבים (בעיקר של גופים ממשלתיים, אך לא רק) לצורך הדלפת מידע וגרימת נזק. לא פעם מנסים ההאקרים לגייס אליהם גולשים שיסייעו בביצוע העבירה.

4. הטרדות והצקות - הטרדות מילוליות עד כדי התעללות, חרם ונידוי דרך צ'טים, פורומים ודואר אלקטרוני.

5. הדחה לסמים - מאחר שבמקומות רבים ברשת לא קיים פיקוח על התוכן ניתן להיתקל בה בעידוד לשימוש בסמים ואף הדחת קטינים לשימוש והכנה של סמים.

6. הדחה להימורים - קיימים באינטרנט אתרי הימורים המאפשרים לבעלי כרטיסי אשראי להשתמש בהם. במידה ואותו משתמש הוא קטין הדבר אינו חוקי.

7. חדירה ופגיעה בפרטיות - פרטים אישים ומידע אישי על הגולשים (מקום מגורים, גיל , מספר טלפון ועוד) נחשף ברשת שוב ושוב, כאשר פעמים רבות השימוש בו עבור מטרות מסחריות או למטרות שנועדו לנצל ולפתות, במיוחד קטינים וילדים.

8. תוכן שאינו הולם - הרשת חושפת גם בפני מי שאינו מעוניין בכך תכנים שאינם הולמים כגון תמונות אירוטיות, מידע על מין, תוכן פוגעני ואלים המגיע לגולש התמים כמעט בכל דרך החלט מצ'טים ועד לדואר האלקטרוני שלו.
איך להגדיר פרטיות באינסטגרם?כך תגדירו פרטיות באינסטגרם:

1. היכנסו לפרופיל האישי באמצעות הקלה על הצלמית הנמצאת בפינה ימנית למטה.

2. הקליקו על שינוי הפרופיל הנמצא ליד תמונת הפרופיל.

3. באייפון גללו את המסך כלפי מטה לפרטיות והעבירו את הסמם ל- on

4. באנדרואיד סמנו את תיבת הטקסט Post are Private

5. לאחר הגדרת הפרטיות, כל מי שירצה לעקוב אחריכם יצטרך לשלוח אליכם בקשה שתוכלו לבחור אם לאשר או להתעלם ממנה. בכדי לבחור אם לאשר או להתעלם מהבקשה יש להקליק על שם המשתמש ולעבור אל דף הפרופיל שלו, לאחר עיון בדף תוכלו לאשר ע"י הקלקה על אשר או התעלם.

6. במידה והוטרדתם באינסטגרם יש להקליק על הצלמית הנמצאת בתחתית האפליקציה, כתבו בשורת הכתובת את שם הילד או האדם המטריד אתכם וחפשו אותו. כששמו עלה ברשימה שהתקבלה הקליקו עליו ואז תעברו לפרופיל של המטריד. הקליקו על הצלמית הנמצאת בחלקו העליון של המסך מצד ימין ואז תוכלו לבחור להקליק על "חסום" או "אל תחסום".
איך להגן על המידע האישי והמחשב טוב יותר?


הנה עשרת הדיברות להגנה על המידע והמחשב האישי:

1. למה פרוץ כשאפשר חוקי? - הייתם מוכנים להשתמש במנעול פרוץ בדלת הכניסה לבית שלכם? השתמשו בתכנת אנטי וירוס חוקית ועדכנית. תוכנת אבטחה היא חלק מרכזי בהגנת המידע האישי במחשב שלך.

2. הקיפו את המחשב בחומה - חומת אש, כמו האינטרקום בכניסה לבית, תפקידה לסנן כל מיני תוכנות ואפליקציות מזדמנות שרוצות להכנס למחשב שלך, בדרך כלל מבלי שהזמנתם אותן. התקינו חומת אש, זה תמיד בטוח יותר.

3. עדכנו את מערכת ההפעלה - מערכת ההפעלה היא שכבת הגנה בפני עצמה אך היא אינה חסינה לפרצות. העדכונים השוטפים תפקידם לסגור דלתות כניסה נסתרות למחשב והם שומרים על המחשב טוב יותר. הקפידו להיות מעודכנים.

4. לא פותחים דלת לזר, גם לא אימייל שמקבלים מזר - כיום מזימות הונאה רבות מקורן בדואר אלקטרוני שנשלח אליכם עם בקשה תמימה לעדכן סיסמא או לעזור לחבר בצרה ובדרך זו מגלים עליכם פרטים מזהים או מובילים אתכם לאתר זדוני. לכן הפכו זאת לכלל! לא קוראים אם לא מכירים.

5. אייפד חינם? אז זהו, שלא! - קישורים עם הצעות מפתיעות ברשתות החברתיות בדרך כלל גורמות למפח נפש או להדבקת המחשב. כמו שבעולם האמתי אין ארוחות חינם, גם ברשתות החברתיות חשוב לא להתפתות להצעות לא מציאותיות.

6. משתפים קבצים? - יכול להיות שגם המידע האישי שלכם משותף ברשת
תוכנות שיתוף קבצים וגם תוכנות פרוצות הופכות את המחשב שלכם לחדיר. המשמעות הברורה היא שמידע שלא רציתם שייצא החוצה, עלול לדלוף. לכן מומלץ להימנע מזה (או לפחות להבין טוב טוב מה אתם עושים).

7. תאריך יום ההולדת שלך זאת לא סיסמה מקורית - בתקופה האחרונה מתרבים מקרי ההונאה ברשת שבהם ההאקר בכלל לא פורץ למחשב כדי להגיע לחשבון הבנק, הוא פשוט עוקב אחריכם ברשת ואוסף מידע גלוי ובדרך זו מצליח לגלות את הסיסמאות שלכם שמורכבות מתאריכי יום הולדת, מספרי טלפון וכו'. לכן הקפידו להשתמש בסיסמאות חזקות המשלבות אותיות ומספרים אקראיים.

8. סרגלי כלים הם לא רק סרגלי כלים - בדקו היטב איזה סרגל כלים אתם מתקינים במחשב. ודאו שהוא מומלץ, שהחברה שייצרה אותו מוכרת ושהוא באמת נותן לכם ערך מוסף. אחרת, ייתכן מאוד שהוא מוציא מהמחשב החוצה מידע אישי, כגון הרגלי הגלישה שלכם.

9. כל מידע שאתם מעלים לרשת, יישאר שם לעד - היום נוח יותר לגבות מידע או להעלות אותו לרשת – זה זמין יותר, חוסך מקום במחשב וקל יותר לשיתוף עם חברים. אך אל תקלו ראש בפרטיות שלכם! בדקו היטב את הגדרות הפרטיות בכל שירות פופולארי בו אתם משתמשים כדי להיות בבקרה למי המידע הזה גלוי ולמי לא
.
10. זכרו! כלי הנשק החזק ביותר נמצא בין האוזניים שלכם - לכן היו מודעים לסכנות, אך המשיכו לגלוש בבטחה ובנחת כדי ליהנות מעולם האינטרנט. פשוט הפעילו את ההיגיון שלכם במקביל.
מהו סרגל המצוקה לדיווח מיידי של ילדים על דברים חריגים ברשת?אשנב היא עמותה התנדבותית שעיקר עיסוקה הוא בהגברת המודעות בשימוש באינטרנט בטוח ויצירת קהילות אינטרנט בטוחות. בין שאר שירותיה יש לעמותת אשנב סרגל מצוקה אותו ניתן להוריד לכל מחשב. באמצעותו יכולים ילדים לדווח באופן מיידי על אירועים חריגים. eshnav.ourtoolbar.com ניתן ליצור קשר עם העמותה גם בטלפון: 03-5067546
אילו שדות פעולה הכי מסוכנים באינטרנט?


אלו שדות הפעולה הכי מסוכנים באינטרנט:

1. צ'אטים אונליין - מיוחד כאש הילדים מצ'וטטים כשהם נמצאים בחדרים נפרדים וללא השגחה.

2. פייסבוק - במיוחד שיתופים ולייקים לפוסטים אלימים, מאיימים ובריוניים.

3. ווטסאפ - מאחר והיא אינה התכתבות פרטית, אלא השתייכות לקבוצה גדולה העלולה לנהוג באלימות ובריונות כלפי הפרט.
איך למנוע הגעת תמונות מהרשת לידיים זרות?


בכדי למנוע הגעת תמונות מהרשת לידיים זרות יש להגדיר פרטיות לכל אלבום תמונות, יש לעשות את הצעדים הבאים:

1. לפתוח כל אלבום.

2. בתוך התאמה אישית יש לבחור חברים או רשימת אנשים.

3. תמונות באלבומי התמונות - ציר זמן / פרופיל / נושא/העלות מטלפון נייד - יש להגדיר פרטיות לכל תמונה ותמונה כך: פתיחת התמונה - שיתוף - ולבחור הגדרת פרטיות לתמונה.

חשוב לדעת כי שימוש בהגדות הפרטיות הכלליות של פייסבוק אינם לכל אלבומי התמונות והן משתנות מפעם לפעם.
איך לצלם באייפון בצורה בטוחה?בכדי לצלם באייפון בצורה בטוחה יש לבטל את תיוג ב-GPS בצילום, המאפשר לדעת את מיקומכם, יש לעשות זאת כך:

1. להיכנס לתפריט "הגדרות".

2. להיכנס לתפריט "פרטיות".

3. להיכנס לתפריט "שרותי מקום" ולסגור את האופציה למצלמה.
איך לצלם באנדרואיד בצורה בטוחה?


בכדי לצלם באנדרואיד בצורה בטוחה יש לבטל את תיוג ב-GPS בצילום, המאפשר לדעת את מיקומכם, יש לעשות זאת כך:

1. להדליק את המצלמה.

2. בתפריט המצלמה להיכנס להגדרות.

3. למצוא את תגית ה-GPS ולכבות אותו. בחלק מהמכשירים ברירת המחדל הוא מצב כבוי.
מאילו דברים יש להזהיר ילדים בגלישה באינטרנט?להקפדה על בטיחות בגלישה ברשת יש להקפיד על הדברים הללו:

1. יש להזהיר את הילדים משיחה או מסירה של פרטים אישיים לזרים (וכמובן מכל מחשבה על פגישה אמיתית עימם).

2. חשוב להדריכם כיצד להיזהר מתכנים בעייתיים (פורנו קשה, אלימות, סכנות).

3. לא להעלות תמונות, סרטונים או תכנים בעייתיים.

4. להסביר ולמנוע מהם להתפתות למסחר אגרסיבי (לא לקנות דבר לבדם, לא למלא פרטים אישיים, לא להתפתות למתנות ומבצעים מבטיחים).


איך למנוע התקפות סייבר?כדי למנוע התקפות סייבר על המחשב שלכם מומלץ להקפיד על הדברים הבאים:


1. להתייחס לאזהרות דפדפן

2. לעדכן תוכנות בקביעות (מומלץ אוטומטית). רובם הם שיפורי אבטחה.

3. הימנעו מהתקנת תוכנות לא הכרחיות

4. השתמשו באימות כפול שמציעים לכם שירותים גדולים (גם מייל וגם סלולארי).

5. סיסמאות חזקות ושונות לאתרים שונים.

6. תוספי הגנה לדפדפן

7. להשתמש תמיד באנטיוירוס מעודכן
מהי המשמעות של העלאת תמונות לרשת?העלאת תמונות לרשת כמוה כאבדן הפרטיות. חשוב מאוד להסביר לילדים שמהרגע שתמונה עולה לרשת אין עליה כל שליטה, לא לגבי מי שצופה בה ולא לא בנוגע לשימוש שיעשו בה. יש להפעיל. שיקול דעת רב לפני העלאת תמונות אישיות ושל חברים.
איך ליצור קשר עם עמותת אשנב?


ניתן ליצור קשר עם עמותת אשנב, עמותה התנדבותית שמטרתה להגביר את המודעת לשימוש בטוח באינטרנט, בטלפון 03-5067546


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.