» «
אמפתיה
באיזה גיל לצפות מהילדים להיות אמפתיים?


ילדים נולדים כיצורים אגוצנטריים החושבים רק על עצמם ועל סביבתם. הם רוכשים את האמפתיה בהדרגה במהלך חייהם, אלו השלבים של התפתחות האמפתיה אצל ילדים:

1. גיל 5-6 - התחלת התנהגות אמפתית

2. גיל 6 - התפתחות האמפתיה באופן שבו הם יכולים להרגיש שאחרים סובלים גם אם אין לכך ביטוי מוקצן (כמו בכי).

3. גיל 12 - הנער/ה מפתחים יכולות אמפתיות מופשטות הבאות לידי ביטוי בגילויי אכפתיות למישהו הקרוב אליהם שסובל או שקשה לו גם אם אינו נמצא בסביבתם הקרובה (לדוגמה חבר שנשאר בבית עקב מחלה). אופן התגובה של ילדים שונים יוכל להראות מה רמת האמפתיה שלהם.

4. בשלב זה מתפתחת גם היכולת האמפתית של ילדים כלפי מבוגרים והם מזהים מבלי שצריך לומר להם מצבי רוח או מצבים הדורשים התחשבות ותשומת לב לאחר.
קניון
ממה להיזהר כשמסתובבים עם הילדים בקניון?בתוך חנויות גדולות וקניונים יש לשים לב לדברים הבאים:

1. יש לקבוע עם הילד להיכן עליו להגיע או מה עליו לעשות, אם חלילה הוא מאבד אתכם.

2. לא לאפשר לילד גישה לכבלי חשמל על הארץ ושקעים חשופים.

3. לא לאבד קשר עין עם הילד בשום שלב (אם הילד מועד לריחוף כדאי להצמיד לו מדבקה עם הפרטים שלכם כולל המספר הסלולארי).

4. בריכוזי אנשים הומים במיוחד - לא לעזוב לילד את היד.

5. המקומות המועדים לפורענות בקניון, מבחינת הילדים, הם המדרגות הנעות, המדרגות הרגילות, קרוסלות הכניסה לחנויות, דלתות הזזה ומעליות.
ילדים
האם כדאי להעיר לילדים על כתב ידם?


כתב ידם של הילדים בדומה לשל המבוגרים מייצג את אישיותם ומאפייניה.
לפיכך ביקורת על כתב היד כמוה כביקורת על אישיותו של הילד, ועל התנהגותו ולכן לא מומלץ להעיר לילד על כתב ידו.

ישנם 3 דברים שלמרות זאת חשוב להקפיד עליהם עם ילדים:

1. אופן אחיזת העט- שיאחז באופן נכון, במידת הצורך לבחון אפשרות לעזרה בתיקון.

2. נקודת התחלת הכתב- כלומר ללמד את הילד את כוון כתיבת האות כיאות.

3. שמירה על חלוקה וארגון סבירים בדף שיאפשרו קריאות ברמה סבירה.

יתר הסימנים הקשורים לעיצוב האות, יופי הכתב וכדומה הם פחות חשובים, ולכן רצוי לא להעיר להם על כך.
כיתה
איך לדאוג שכולם יחלקו בנטל סידור הכיתה לאחר מסיבה?


תופעה מוכרת היא שלאחר מסיבות בהן מוזמנים גם ההורים לחגוג עם ילדיהם בבית הספר, נעלמים מרבית ההורים מיד בתום המסיבה ומשאירים את הבאלגן בכיתה לגורם נעלם שיגיע ויסדר... על מנת לחלוק בנטל בצורה שוויונית ובו בזמן להעביר מסר חינוכי של אחריות לילדים כדאי לערוך רשימת "תורני פירוק" (כן, כמו פעם בקיבוץ). לפני כל מסיבה תתפרסם רשימה של ארבע - חמש משפחות האחראיות על סידור הכיתה והחזרתה למצב בו ניתן ללמוד בה. שיתוף הפעולה בין מספר לא מועט של מבוגרים, יחד עם עזרת של הילדים והידיעה שבפעם הבאה אחרים יעשו זאת בשבילנו הוא פתרון מוצלח ומומלץ.

חינוך

ילדים
איך לדעת אם ילד דחוי חברתית ומה לעשות בנוגע לכך?


הנה עצות להורים החוששים שילדם דחוי חברתית, דרכים לזיהוי המצב ודרכי פעולה:

1. שימו לב האם ילדכם מפתח התנהגויות העלולות ליצור דחייה אצל ילדים אחרים כמו תוקפנות, רכושנות, אדישות, שתלטנות וכדומה.

2. במידה וזיהיתם קושי של הילד להתחבר לילדים אחרים או שהוא נדחה על ידם, הקדישו לילדכם זמן רב יותר, עודדו אותו לספר לכם על מצבים שמפריעים לו או שנתקל בהם והימנעו מביקורת או שפיטה במהלך השיחה. בשיחה אחרת אמרו לילד שחשבתם על מה שסיפר ויש לכם רעיון מה הוא יכול לעשות במצבים הללוץ יצירת דיאלוג שיעורר את סקרנות הילד ובו הפתרונות יגיעו גם ממנו זו הדרך המומלצת. בכל מקרה הימנעו ללחות עליו במילים או במעשים.

3. שוחחו עם המורה או הגננת ובקשו ממנה שתאפשר לילדכם ככל הניתן לעבוד בקבוצות קטנות.

4. עודדו את הילדים לקחת חלק בחוגים אחרה"צ שיתאימו להם הן מבחינת תחומי העניין והן מבחינת גיל.

5. עודדו את הילדים להזמין הביתה חברים. התחילו מאחד או שניים מהקרובים יותר לילדכם. רצוי שאחד ההורים יהיה בסביבה ויקשיב לאינטראקציה בין הילדים. במידת הצורך ניתן לסייע, אך לא להתערב יתר על המידה.

6. הורים שלהם יש ילדים בישנים או מופנמים מאוד, טוב יעשו אם יזמו פעילויות משותפות מובנות כמו הצגה, סרט בשילוב פיצה או גלידה לאחר מכן. הפעילות תיצור חוויה משותפת חיובית, נושאים לשיחה ותקל על התקשורת.

7. לאחר שהילד רכש ביטחון והזמין מספר פעמים חבר או שניים, כדאי להגדיל את קבוצת החברים לארבעה. גם כאן פעילות מובנית כמו סרט, הצגה, באולינג או כל דבר אחר התואם את הגיל יסיעו.

8. במידה וילדכם עובר טיפול קבוצתי, חשוב שגם אתם, ההורים תקבלו במקביל הדרכה וייעוץ האם נכון יהיה להעביר אותו בית ספר. בדרך כלל כאשר הטיפול נכון ויעיל ניתן להימנע משינויים קיצוניים.
גמילה מחיתולים
איך להגיב כשגמילת הילד מחיתולים נמשכת הרבה זמן?


הנה 4 עצות להורים המתמודדים עם גמילת ילד מחיתולים הנמשכת הרבה זמן:

1. לסייע לילד כהוא נמצא בשירותים בעזרת אמירות כמו "תנשום עמוק" או "תתן לקקי שלך לצאת החוצה" וכדומה. משפטים אלו יחזקו את הילד, החושש גם כך לאבד את תמיכת וסבלנות ההורים בתהליך ולהקל על מצוקתו.

2. התייחסות לכישלונות בצורה עניינית ולא רגשית. אמרו משפט כמו "לא נורא, בפעם הבאה בטח תצליח" ושתפו אותו בהחלפת הבגדים, החלפת המצעים (עד כמה שהוא מסוגל לפי גילו), על מנת להעביר לו את האחריות, ולא חלילה כעונש.

3. אם ילדכם מצליח לעשות את צרכיו, אך לא מצליח להתאפק ולהגיע לשירותים שבחו אותו על מה מה שיש ולא על מה שלא הצליח. משפט כמו " איזה יופי שאת כבר לא מבקשת חיתול" או "כל הכבוד שעשית קקי אתמול והיום בשירותים כמו הילדים בגן" יחזקו ולא יחלישו.

4. ודאו שילדכם לא סובל מעצירות והכאב הנלווה לה. במידה וכן, היעזרו בחומרים מרככים והסבירו לילד שהדבר יקל עליו. חשוב להסביר שעשיית קקי לא תמיד כואבת והתחושה בבטן נעימה מאוד אחרי שעושים.
תינוקות
ילדי בן השנה בוכה, צועק ונתקף בהתפרצויות זעם. מה עושים?


אל תגיבו בתוקפנות אלא בניסיון להבין את מקורות ההתפרצות. לעתים קרובות נובעות ההתפרצויות הללו, במידה והן חוזרות על עצמן, מאוצר מילים דל וחוסר יכולת של הילד לבטא את עצמו - במקרים כאלה, תוכלו לסייע לילד לבטא את עצמו על ידי נתינת ביטוי מילולי למה שהוא מנסה לבטא ("אני רואה שזה לא נעים לך. דווקא כדאי לך. כולם נהנים. אתה לא רוצה?") ובכך לסייע לו לבטא את רגשותיו ורצונותיו. זכרו גם לעודד על ידי חיזוקים חיוביים התנהגויות הפוכות להתפרצויות הזעם הקשות הללו - דווקא אלה יעשו את החינוך מוצלח יותר וחיובי.
הצלחה
איך מגדלים ילדים מצליחים?כדי לגדל ילדים מצליחים שחייהם מלאים מומלץ להקפיד על הדברים הבאים:

עצמאות ומשמעת עצמית - לטפח בהם משמעת עצמית ועצמאות (שילך לבי"ס לבד, ייקח אחריות על שיעורי בית וכדומה)

ללכת על החלומות - לעודד ילדים ללכת עם החלום שלהם ולתת להם תנאים טובים ככל האפשר להצליח בו (ציוד, מורה וכדומה).

דוגמה אישית - לתת דוגמה אישית לילדים, של היצמדות למטרה והשקעה מירבית במה שרוצים להגשים.

הנחיה - להנחות ולתמוך במאמציהם (למרבית המצליחנים בעולם היתה דמות שליוותה והיתה החונך או המנטור שלהם).

התמודדות - לסייע לו להתמודד עם אכזבות ותסכול. לא לוותר ולא להיכנע לכל כאב וצריחה ובעיקר לסייע להם לדחות סיפוקים.

מיצוי עצמי - להעביר לילדים את המסר שעל אף חשיבותם, הלימודים בבי"ס הם לא הדבר הכי חשוב. יותר חשוב המיצוי של הפוטנציאל האישי בתחום שבו הם רוצים ויכולים להצליח.

לשים לב - אם ביה"ס מתריע שהילד עושה משהו בעייתי, זוהי הזדמנות לזהות מה הילד באמת רוצה, יכול או במה הוא מתעניין באמת. נסו לשים לב!שהאמירה לילד תהיה "תעשה כל מה שאתה יכול כדי להגשים ועוד קצת.."


אלכוהול
איך למנוע תאונת דרכים בגלל נהג שיכור בלילה בתור הורים?


אתם הורים וילדיכם יוצאים לבילוי. איך מונעים מצב שיחזרו בארון או בתור נכים לכל החיים? (מצטערים שאנחנו לא מרחמים עליכם בלשוננו - עדיף כך..)

הקפידו על הכללים הבאים:
==================
אם יש לכם חשש שבנכם שותה אלכוהול - אין לתת לו את מפתחות הרכב. ללא פשרות וללא תירוצים. הסטטיסטיקה מוכיחה שנער שיוצא עם הרכב לבילוי לא חוזר בלי לנהוג בו. מרביתם, אגב, שותים על אף האיסור והסיסמאות הנבובות "כששותים לא נוהגים".

הדגישו בפני ילדיכם שאין לעלות בשום מקרה על רכב שבו נוהג מי ששתה אפילו כוס אחת של בירה. פשוט לא ובלי שום הקלות. דאגו לזה שהם מבינים את החומרה של האיסור וממה הוא נובע.

במידה והתרשמתם שהחבורה שסביב ילדיכם שותה, תאמו עם ההורים מימון של נסיעה במונית או בהסעות לילה שמממן כיום משרד התחבורה, כדי למנוע מצב של נסיעה ברכב עם נהג שתוי.

הדריכו את ילדיכם להימנע מוויכוחים עם כל מי שהם פוגשים בבילוי. לצערנו, הצירוף של חמומי מוח ואלכוהול יוצר אלימות בלתי-נסבלת שמגיעה לא פעם לרצח ולרוב הנרצח הוא דווקא הנורמטיבי והשקט שבין הניצים.
מה לעשות כשתינוק בוכה ולא מצליח להירגע?


הנה כמה דרכים להרגעת תינוקות הבוכים ללא סיבה הנראית לעין:

1. הרגיעו את התינוק בעזרת מגע - חיבוק, ליטוף, ידיים.

2. אמבטיה - הקפידו על מים חמימים ונעימים.

3. מוסיקה או צלילים מונוטוניים - השמיעו מוסיקה מרגיעה או השמיעו לו צלילים מונטוניים כמו מים זורמים ואפילו מייבש שיער העובד על עוצמה נמוכה.

4. אוויר ותנועה - צאו לאוויר הפתוח לטיול בעגלה או במנשא. גם נסיעה ברכב עשויה להרגיע.

5. הפחתת גירויים - עממו אורות, נטרלו רעשים חזקים.

6. בקשו עזרה - בן משפחה או חבר קרוב שיהיה לצדכם על מנת שתוכלו לקחת רגע לעצמכם כדי להיטען ולהירגע. בכל מקרה אל תישארו לבד אם אתם ממש על סף יאוש.

7. לא לאבד שליטה - אם אבדה תקוותכם ואתם על סף יאוש, הניחו את התינוק במקום בטוח (לדוגמה במיטה שלו כשהוא שוכב על גבו), צאו מהחדר ועשו פעילות מרגיעה כלשהי - נשימות עמוקות, שתיית מים קרים או כל דבר אחר שמרגיע אתכם. כל כמה דקות בדקו מה עם התינוק.
איך לזהות סימני מצוקה אצל ילדים?ילדים לא תמיד יודעים לבטא באופן מילולי מצוקה שהם חווים ולכן, אם היא קיימת, פעמים רבות היא תבוא לידי ביטוי בשינוי באופן ההתנהגות של הילד. כדאי לשים לב להתנהגויות שכאלו, מאחר ולא פעם הן מבטאות צורך אמיתי של הילד בקבלת עזרה או טיפול רגשי מקצועי.


הסימנים הבאים מעידים על ילד המאותת על מצוקה כלשהי:

1. תוקפנות שלא הייתה בעבר כלפי הסביבה

2. קושי בקבלת מרות בבית או במסגרת הלימודית

3. שינויים באכילה - חוסר תיאבון או הגזמה באכילה

4. שינה מרובה או שינה מאד לא שקטה מלווה בסיוטים

5. ילד שחווה כל הזמן פחד או חשש ממשהו

6. ירידה בלימודים

7. ירידה ביכולת התפקוד היום יומי

8. ילד שחזר להרטיב

9. ילד המסרב ללכת לגן או לבית ספר על בסיס יומי

10. קושי להתגבר על משברים משפחתיים או סביבתיים

11. קושי ניכר בהסתגלות למסגרת חדשה

12. מרבים לבכות

13. ילדים המבטאים יותר מהרגיל כעס, עצב, בלבול, חוסר אונים ומתח

14. התקפי זעם ובכי ללא הסבר

15. שינויים קיצוניים בהרגלי הגלישה של הילד

16. סימנים המעידים על דיכאון
איך לעודד את הילדים לחשיבה כלכלית?כדי לעודד ילדים לחשיבה פיננסית נכונה, מומלצים הדברים הבאים:


משחקי כלכלה - משחקים במונופול ומשחקים כלכליים דומים.

עידוד לחסכון - המליצו לילדים לחסוך לדברים שהם רוצים לקנות. במידה שאפשר, שווה גם לעודד אותם לחסכון, על ידי הוספה של אחוז מסוים מהסכום שחסכו בכל חודש (מעין "ריבית הורים").

דמי כיס קבועים - מומלץ לסכם עם הילדים על סכום קבוע בדמי הכיס ולעמוד בו.

כלכלה אישית בבילויים - כשאתם יוצאים עם הילדים לקניון או לבילוי משפחתי שכרוך בהוצאות וקניות, תנו לכל אחד מהם סכום מוגדר שבו יוכל לקנות מה שירצה, או לשמור לעצמו לחסכון. תגלו דברים מדהימים על האופי של ילדיכם והדרך שבה הם מחשבים כל שקל.

גם לא זה בסדר - כשילד רוצה לקנות משהו יקר, שתפו ושוחחו עימו על המצב הכלכלי שלא מאפשר. אין סיבה "לגונן" ולהסתיר את העובדה שאתם מקפידים על התקציב המשפחתי ויפתיע אתכם כמה ילד שמודע למצב יכול להפסיק לנדנד ולדרוש.

למה חשוב ללמד את הילד להגיד תודה?


הנה 3 סיבות עיקריות המסבירות מדוע חשוב ללמד את הילדים אמירת תודה:

1. אמירת תודה היא חלק מכללי התנהגות בסיסית בחברה, ככל שהילד יטמיע התנהגות זו בגיל צעיר יותר, הסתגלותו החברתית תהייה קלה יותר.

2. אמירת תודה מחדדת את תחושת האמפתיה כלפי האחר ומכריחה את הילד לחשוב איך האחר חווה דברים.

3. כשילד לומד להגיד תודה הוא לומד שאין דבר שהוא מובן מאליו, גם לא הדברים שכביכול מובנים ביותר כמו האוכל שעל שולחנם. מחקרים מצאו שאנשים מכירי תודה מאושרים יותר בחייהם ולכן כדי להתחיל להתאמן על כך כבר בגיל צעיר.
איך להפוך את הילדים לממושמעים יותר?משמעת אצל ילדים היא לא תמיד דבר קל להשגה, בייחוד בימינו. הנה כמה דרכים שיעזרו לכם להשיג את אותה משמעת בקלות רבה יותר:

1. לפני שאתם מאשימים את הילדים בהתנהגות לא ראויה, נסו לבדוק האם שגיתם אתם בהתנהגות דומה או שמא תגובתכם לאותה התנהגות לא היתה במקומה. לאורך כל שנות החינוך וההורות מומלץ תמיד, גם לאחר מעשה, לשאול את עצמנו האם נהגנו נכון ומה כדאי היה לשנות.

2. אל תיקחו באופן אישי התנהגויות כאלה ואחרות של ילדכם, גם אם הן מוציאות אתכם מדעתכם. יש לו סיבות נוספות וקשיים משל עצמו חוץ מ"לשגע" אתכם.

3. חנכו את הילד בזמן המתאים. הזמן המתאים הוא לעולם לא בשעת זעם, ריב, עייפות וכו'.

4. נהגו להעניק מפעם לפעם פרסים על התנהגות טובה. לשבח את הילד במילים - הקפידו תמיד כשמגיע לו!

5. זכרו כי לא כל התנהגות לא טובה חייבת בתגובה שלנו. לעיתים היא נעשית רק כדי למשוך את תשומת ליבנו, אז לימדו מתי להבליג.

6. זכרו שחינוך נעשה בשלבים ולא פעם יש לחזור וללמד את מה שלימדנו כבר פעמים רבות. הניחו את התסכול בצד, זכרו שגם אתם הייתם ילדים וחזרו שוב על דרישותיכם ללא כעס ואכזבה.

7. במידה ונעשה מעשה המחייב ענישה עשו זאת בסמוך ובהקשר לאותו ארוע.

8. היו מתוחכמים מספיק כדי לנטרל "פיצוצים", ע"י ניתוב הכוחות הפועלים (אחים צמאי ריב לדוגמא) לכיוונים שונים ואטרקטיבים, כל אחד למקומו.
איך לגדל ילדים בריאים?הנה כמה כללים חשובים לגידול ילדים בריאים:

1. שתיית מים בלבד - הרגילו את הילדים לשתות מים בלבד והוציאו את המשקאות המתוקים מהבית.

2. פעילות גופנית סדירה - הקפידו על פעילות גופנית קבוע של הילדים מדי יום (החל בחוגי ספורט וריקוד ועד לרכיבה משותפת באופניים, הלכיה ממקום למקום ברגל, טיולים וכדומה).

3. כמה שפחות זמן מול מסכי הטלוויזיה והמחשב - ככל שהילדים מרבים בישיבה פאסיבית מול המחשב והטלוויזיה הם גם צורכים מזון שאינו מזין בזמן זה. הקפידו שזמן שהותם מול המסכים לא תעלה על שעתיים ביום.

4. צריכת סידן - הקפידו שילדכם יצרוך כמות סידן מספקת. כמות זו אפשר לצרוך ע"י אכילת שלושה מוצרי חלב ביום.

5. אבות מזון בארוחות - הקפידו שכל ארוחה תכלול את כל אבות המזון: חלבונים, פחמימות, שומנים וויטמינים.

6. אכילת פירות וירקות - הרגילו את הילדים לאכול בכל ארוחה פירות וירקות בצבעים שונים, כאשר ההמלצה היא לחמישה צבעים שונים מדי יום. נסו לגוון בצורת ההגשה, כך שהפרי והירק יהיו אטרקטיבים יותר לילדים.

7. שעות שינה - הקפידו על שעות השינה של הילדים. ילדים צריכים לישון בין 8-10 שעות שינה בלילה. הדבר תורם לגדילתם, התפתחותם ושמירה על גזרתם (מחזור בשעות שינה הוא אחד הגורמים להשמנה).
איך להתארגן עם הילדים בצורה נינוחה בבוקר?כך ניתן להתארגן בצורה נינוחה עם הילדים בבוקר:

1. שמירה על שגרה מבחינת שעות פעילות בבית.

2. הליכה לישון בשעה קבועה, כאשר מקפידים על טקס שינה קבוע ורגוע.

3. במידה וקיימים קשיי התעוררות יש לכוון שעון לרבע שעה או חצי שעה מוקדם יותר כדי להימנע מלחץ.

4. לאחר מספר דקות שבני הבית מתעוררים לשים מוסיקה נעימה ברקע.

5. להימנע מפתיחת טלוויזיה וצפייה בתכניות ילדים ובחדשות.

6. לעשות חלוקת עבודה בין ההורים לגבי התפקידים בבוקר.

7. להתחלק בזמני ההתארגנות, כאשר הורה אחד מכין עצמו ליציאה, השני מסייע לילדים להתארגן.

8. ללמד את הילדים את סדר הפעולות הקבוע שנדרש מהם (לדוגמה יושבים לאכול ולשתות רק אחרי שמתלבשים ומצחצחים שיניים).
איך להתמודד עם חרדה של ילדים?


הנה 5 דרכים להתמודדות עם חרדה אצל ילדים:

1. זיהוי בזמן - סייעו לילדכם לזהות מתי מופיעה חרדה, ע"י כך שישים לב למחשבות ולרגשות שלו ויידע להגיד לכם (ולעצמו) בדיוק מתי זה קורה.

2. שוחחו עמו על נושא החרדה שלו - פרקו את הנושא והציגו בפניו עובדות (נכונות בלבד) הקשורות לנושא ממנו הוא חרד.

3. החצנה - עזרו לילדכם להחצין והסבירו לו מהי חרדה. חשוב שידע ש"זה לא הוא, זו החרדה שהגיע שוב לבקר..."

4. ניסויים ומסקנות - בצעו יחד עם הילד ניסוי שיתחיל בהשערה "מה יקרה אם..." ולאחר שהתנסה הסיקו מסקנות מה קרה בפועל. לאט לאט עודדו את הילד לקחת עוד סיכונים ולעשות עוד ניסויים כדי להתמודד עם החרדה.

5. מחשבות מאזנות - המציאו יחד עם הילד מחשבות מאזנות ומשפטים מרגיעים שניתן לעשות בהם שימוש כאשר החרדה תוקפת אותו. המשפטים הללו יחליפו וימתנו את המחשבות שמתחוללות בראשו בזמן שהוא חרד.


מתי להתחיל להציב גבולות לילדי?אין טעם לאמר לילד "לא" לילד בשנתיים הראשונות לחייו ולצפות שיבין ויימנע מדברים, שכן הוא עדיין אינו מבין את השלכות מעשיו ולא יעזור להלחם בו. עםז את, מהרגע בו הוא לומד לאמר "לא" באופן ברור - זה הזמן להתחיל להקפיד על גבולות ועל 'מותר-אסור' ולהפגין עקביות בכך. בשלב זה הוא כבר יכול להפנים את הפגיעה של מעשיו באחרים ובעצמו וזה השלב בו עלינו להבהיר מתי הוא אכן פוגע ולאסור עליו זאת. בנושאים הקשורים בבטחונו ובבריאותו של הילד אין לעשות פשרות אלא בנסיבות נדירות.

הצבת הגבולות חיונית לילד דווקא כדי לאפשר סדר ויציבות בעולמו הפנימי. החופש והאין-גבולות גורמים לו לכאוס וההתפרקות ובהמשך חייו הוא יתקשה להתמודד עם סמכות - הן הורית והן מול גורמים אחרים.
איך לפקח על צפיית הילדים בטלוויזיה?בכדי להצליח לפקח על שעות הצפייה של הילדים בטלוויזיה ועל התכנים אליהם הם נחשפים, במיוחד בימי חופשות מבית הספר שבהן משתנה השגרה ויש שעות פנאי רבות יש להקפיד על הדברים הבאים:

1. קביעת כללים לגבי שעות הצפייה בטלוויזיה והתוכניות המורשות לצפייה, יש לוודא שהילדים יודעים ומבינים את הכללים.

2. יש להגדיר באופן ברור ומדויק באילו שעות מותרת הצפייה ובאילו היא אסורה.

3. חשוב להדגיש שגם צפייה במחשב בתוכניות טלוויזיה נחשבות כשעות צפייה.

4. יש לברר עם הילדים אילו תוכניות הם מעוניינים לראות ומתי הן משודרות ולנסות לתאם את השעות כך שיוכלו ליהנות מהתכניות האהובות עליהם.

5. כדאי להתעניין מה הם ראו ולגלות אכפתיות.

6. חשוב לסכם מראש איך תנהגו במידה והילדים חרגו ממה שסיכמתם.
איך למנוע השמנת יתר אצל ילדים?


הנה 6 טיפים למניעת השמנת יתר אצל ילדים:

1. הקפידו על נגישותם של מזונות בריאים בבית וצמצמו את כמות המזון המזיק והלא הבריא.

2. תנו דוגמה אישית בהתייחסותכם לאוכל ולפעילות גופנית.

3. היו נוכחים בארוחות הילדים. הקפידו על ארוחות משפחתיות והקנו הרגלי אכילה נכונים ובריאים מבחינת זמנים והצע.

4. הגישו גם במסיבות ואירועים מזון פחות מזיק - מים במקום מיץ, רצועות ירקות ופירות וכדומה והשתדלו להשפיע גם על סביבתכם הקרובה ועל הורים נוספים בכיתות ובגנים של ילדכם לנהוג כך.

5. עודדו צעידה ברגל, רכיבה על אופניים וכל פעילות גופנית שהיא מחוץ לבית.

6. אל תשתמשו באוכל בפרס או כעונש. אוכל חיוני לנו, הוא חלק משגרת יומנו ובריאותנו ואפשר ליהנות ממנו גם כשהוא בריא - זה המסר שצריך להיות לגביו.
מה לעשות כשאנחנו אצל סבא וסבתא והילדים מאבדים משמעת?כאשר הילדים מאבדים את הרגלי המשמעת בביקורם אצל סבא וסבתא יש להתייחס לכך בסלחנות, כל עוד לא נשברים לחלוטין כל גבולות ההתנהגות.

אלה הדברים הבסיסיים שעל הילדים לא לעבור:

כבוד למבוגרים - לא מתחצפים או פורקים עול מולם.

בטיחותם - משמעת למול דברים המסכנים אותם.

אי-אלימות - לא פוגעים באחרים, באופן פיזי או מילולי.

אם עמדו בדברים הללו, ניתן להגמיש מעט את גבולות המסגרת ולאפשר להם יותר חופש כשהם מתארחים אצל הסבים, מאשר החופש המונהג ביום יום שלהם, במשמעת הביתית.

ולגבי החשש שהדבר יגרום להם לפריקת עול בבית - אין חשש כזה. ילדים קולטים בדיוק איך מותר להתנהג בכל הקשר ומה מותר ואסור להם במקומות השונים.
איך לזהות שילד סובל מאלימות?
במה תורם המשחק לילדים?
איך להזמין מנות ילדים בריאות במסעדה?
איך לשתף ילדים במשימות הבית?
האם היעדרות מרובה של אב מהבית תשפיע בעתיד לרעה על הילדים?


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.