» «
סיקסק
איך נראה העוף סיקסק?


הסיקסק הוא ציפור גדולה יחסית, הנמצאת בעיקר בנופי מים, בחופים, גדות נחלים ושדות רטובים בכל הארץ. בן משפחת חופמיים. צבעיו, שחור-חום ולבן בדגם מאד ניגודי. הוא נוטה להיות טריטוריאלי, ושומר על נחלתו בתקיפות. בהתקרב פולש, עוף או אדם, מבצע הסיקסק מעוף תוקפני מלווה בקולות אזהרה חדים ןאף בנקירה, עד שהוא מצליח להבריח את הפולש. קינו הוא גומה על הקרקע, שבתוכה מוטלות 4 ביצים. כשבוקעים האפרוחים מהביצים, הם כבר מסוגלים לנוע ולהסתתר. בעת סכנה רצים או קופאים האפרוחים במקומם וההורים צוללים מעל לאויב להבריחו.
הגדרת בעלי חיים
כיצד מצלמים ציפורים?ציפורים זה אחד הנושאים הכי מאתגרים לצילום, הן מאוד פחדניות ובדרך כלל גם קטנות.
דרושים לנו שני מרכיבים עיקריים לצילום ציפורים: עדשת טלה רצינית ויכולת להתקרב אליהן בשקט.
עדשה טלסקופית רצוייה היא מעל 400 מ"מ כאשר בתקציב הנמוך מומלצות הסיגמא 50-500 והטמרון 200-500 ובתקציבים הגבוהים יותר עדשות כמו ה-600 F/4 שצלמים מזילים ריר רק מהמחשבה עליה ;)
החלק השני הוא היכולת להתקרב - יכולת זו נועדה לאפשר לצלם מקרוב כי המטרה היא לראות "נוצה-נוצה" של הציפור. ניתן לעשות זאת ע"י צילום מתוך האוטו (הרבה יותר קל להתקרב כך) או ע"י הקמת מארב מתוך אוהל אשר גוזרים חור לעדשה באחת מפאותיו.
הגדרת ציפורים
איך נראה החנקן אדום-הגב?


החנקנים הם ציפורי-שיר, ממשפחת החנקניים. להם מנהג מגונה. הם תוקפים לטאות וחרדונים, ושופדים אותם על קוצים או גדרות תייל, שמהם הן מורידים נתחים בעת הצורך. החנקן אדום-הגב, אינו הנפוץ בכולם. הוא צבעוני, וניכר בצבע האפור של הראש, והחום-אדמדם של גבו. ציפור נודדות החולפת בארץ, ונראית לאורך בקעת הערבה והירדן.
הגדרת ציפורים
איך נראה חופמי הצווארון?


החופמי הוא עוף גדות קטן מסידרת חופמאים. ניכר בגוף רחב ורגליו הקצרות ודגם הצבעים היחודי: בטן לבנה, גב וכנפיים אפורות, "סינר" שחור ופס שחור בצווארו. ניזון מחרקים שהוא טורף בגדת מקווי מים וחופים. ציפור נודדת, החולפת בארץ ולעתים חורפת בה עד לבוא האביב.

הגדרת ציפורים

ורדית סיני
איך נראית ורדית סיני?


ורדית סיני היא ציפור יציבה ממשפחת פרושיים, המצויה אך ורק בדרום הנגב ובסיני. אוכלת זרעים ומגיעה מדי יום למעיינות ומקווי מים לשתיה. צבעי הנקבה אינם נבדלים בהרבה מאלה של הדרור, אך צבע הזכר ורוד, כמעט אדום בחזהו ובקדמת הראש.
פלמינגו
איך נראה הפלמינגו?


הפלמינגו הוא עוף מים גדול, המתקבץ ללהקות בבריכות מים מלוחים באילת ובחוף הים התיכון. סימנם: רגליים וצוואר ארוכים ומקור כפוף השחור בקצהו. הצעירים אפורים, אך לבוגרים רגליים אדומות וגוף לבן וורוד. ציפור חולפת, אך יש להקות יציבות של מאות פרטים בבריכות המלח שליד אילת.
ויזואלי
איך נראית חוחית?


ציפור שיר (סיווג הכולל את כל הציפורים הקטנות המשמיעות קולן להכרזה טריטוריאלית) קטנה, שהולכת ונעלמת מנופינו. זוהי ציפור יפהפיה, הניכרת בכתם האדום שעל צידי ראשה, המשלים פסיפס צבעים של צהוב, חום, שחור ולבן. נמנית על שפחת הפרושיים, שרובם אוכלי זרעים, ומתמחה בזרעי המורכבים הקוצניים (ברקן, גדילן וכו'). בשל יופיה נהגו הערבים לצוד אותה ולכלוא אותה בכלובים למכירה. כיום אסור המנהג הזה, אך התחרות עם עופות אחרים - עורבים, בולבולים וכו' - גרמה לצמצום במספר החוחיות.
ויזואלי
איך נראית חסידה שחורה?


את החסידה הלבנה מכיר כל אחד. החסידה השחורה כהה ממנה. היא שחורה מגבה ורק גחונה לבן. נדירה יותר מקרובתה, וכמותה נודדת אך במספרים קטנים יותר, וחסידות מעטות נשארות לחרוף בה בחורף. היא איננה מקננת על גגות בתים באירופה, אלא בנקיקי סלעים ועל צמרות עצים. בת למשפחת חסידתיים.


הגדרת ציפורים
איך נראית עוזניית הנגב?


עוזניית הנגב שייכת למשפחת ניציים, תת-משפחת הנשרים. בניגוד לעיט (שיש המכנים אותו נשר), הוא אוכל פגרים, הגדול בעופות המעופפים בארץ (מוטת כנפיים עד 290 ס"מ). תפוצתו באפריקה, ובארץ היה עד שנות השמונים תת-מין ייחודי, שנעלם כליל מהטבע. יש כוונה להחזירו לטבע מאוכלוסיות הגדלות בגן הזואולוגי בתל-אביב.
איך נראה הבולבול צהוב-השת?


יש להקדים ולומר כי השם בולבול הוא ערבי, והוא המקביל המזרחי לזמיר, וניתן לציפור זו בשל המורכבות הקולית של שירתה המחקה ציוץ של ציפורים אחרות. הבולבול הוא ציפור טרופית, שתפוצתה מדרום אפריקה ועד לדרום תורכיה. הצבע האפור של הגוף והכנפיים מגוון על ידי כתם צהוב באזור התת-שת. יציב בארץ ודוגר בישובי אדם. בארצות ערב נכלאים הבולבולים בכלובים ונמכרים לכל המרבה במחיר.
איך נראה זמיר כחול-חזה?


הזמיר כחול-החזה הוא אחת הציפורים היפות המזדמנות בארץ בעונת הנדידה. היא קטנה, בגודל של דרור, זנבה הקצר, וסימנה הבולט הוא "סינור" בצבע כחול על החזה. נמנית על משפחת הקיכליים. חולפת בשמי הארץ ורואים אוותה בגנים ובחצרות הבתים. את שירתה היא שומרת לעונת הקינון, בצפון אירופה.
איך נראה הקורא?


ציפור מדברית יציבה ממשפחת פסיוניים. עוף קרקע אוכל זרעים, הנע בדרך כלל בהליכה. תעופתו כבדה ורועשת, רק לצורכי בריחה. נבדל מקרובת משפחתו החוגלה, הנפוצה בחבלים הצפוניים יותר של הארץ בחדגוניות צבעיה. הזכר יותר צבעוני מהנקבה. בולטים קרום האוזן הלבן ונוצות ורודות בכנף. מהביצים המוטלות בקן על הקרקע בוקעים אפרוחים, ההולכים מיד בעקבות האם.
איך נראית הציפור טריסטרמית?


הטריסטרמית היא ציפור ממשפחת הזרזירים, הקרויה על שמו של חוקר אנגלי בשם טריסטרם, שחקר ותאר במאה ה-19 את בעלי החיים בארץ ישראל. צבע הזכר שחור, ואילו הנקבה אפורה. במעופה נחשף הצבע הכתום של נוצות הכנף שלה. לא פחות בולט הציוץ השרקני של להקות הטריסטרמיות החולפון בשריקה, או נעמדות על עצים. יציבה באזורי הערבה וים המלח ועד הגולן.
איך נראית הציפור שחור-זנב?


ציפור זו מקורבת מאד לסלעיות. נמנית על משפחת הקיכליים. סימנה: גוף אפור אחיד, אך זנב שחור מובהק. בעת שהיא נוחתת ממעופה, או מתגלה היא פורשת את זנבה ושומטת כנפיה, במעין איתות והצהרת בעלות על נחלתה, כנגד בני מינה. יציבה, כלומר אינה נודדת אלא חיה בקביעות בצל עצי שיטה בערבה, בנגב המרכזי והדרומי ואף בבקעת הירדן.
איך נראית הציפור מיינה מצויה?


המיינה המצויה היא ציפור ממשפחת הזרזירים, הידועה גם בשם מאינה הודית. הופיעה לראשונה בישראל בעשור האחרון בפארק הירקון בתל-אביב. מאז מתפשטת לאזורים רבים במרכז הארץ. זוללת מכל הבא לפה - פירות, טרף חרקים ואף עופות קטנים, כמו גוזלים של עופות אחרים. ציוצה חזק ונוכחותה בולטת. קיימת סברה שהיא דוחקת ציפורים אחרות ותופסת את מקומן.
איך נראית הציפור סלעית לבנת-כנף?


סלעית לבנת-כנף היא מהיפות בציפורי המדבר. נמנית על משפחת הקיכליים. סימנה: כנפיים שחורות על רקע של בטן לבנה. כתם לבן מופיע על הכנף בתעופה. יציבה, כלומר אינה נודדת ככמה מיני סלעית אחרים, אלא חיה לאורך כל השנה בנגב המרכזי והדרומי. באזור אילת היא מוחלפת על ידי סלעית שחורת-בטן. צבעיה מהווים ניגוד לחדגוניות נוף המדבר.
איך נראית סלעית שחורת-בטן?


סלעית שחורת בטן, כסלעית לבנת-הכנף, אף היא שוכנת מדבר. נמנית על משפחת הקיכליים. סימנה: כנפיים ובטן שחורות, לבן הוא בעיקר הזנב, שאף הוא שחור המרכזו, כסימן איתות לבני מינה. יציבה, כלומר אינה נודדת ככמה מיני סלעית אחרים, אלא חיה לאורך כל השנה בנגב הדרומי. בהר הנגב היא מוחלפת על ידי סלעית לבנת-כנף. היא נוטה להתקרב לבני אדם, לצוד חרקים ולאכול שיירי מזון בחניונים.


כך נראית הציפור יונת הסלעים?


יונת הסלעים היא ציפור נפוצה ממשפחת יוניים. צבעיה אופייניים - גוף אפור-כחלחל, שהי פסים שחורים לצד הכנף. הראש כהה יותר ומבריק. בלהקות מעל גגות העיר ומצוקי ההרים. פושטות על שדות וככרות בעיר. מיונת הסלעים פותחו רוב זני היונים התרבותיות. יציבה, כלומר אינה נודדת. רואים אותה בכל הארץ.
כיצד נראית אגמיה מצויה?


האגמיה דומה במקצת לברווז, אף שהיא נמנית על קבוצת ציפורים שונה לחלוטין, דמויי עגור ומשפחת רליתיים. האגמיה איננה עוף של חוף ים, אלא של בריכות ואגמי מים מתוקים בלבד. סימן בולט הוא צבע הגוף השחור, והכתם הלבן שעל המצח, מעל המקור. ציפור נודדת, החולפת ושוהה בעונת הקיץ בכל חלקי הארץ.
איך נראה הבז השחור?


הבז השחור הוא דורס (שם כללי לעופות טורפים) יציב בעמק הערבה ובהר הנגב. נמנה עם משפחת הבזיים. ניכרים בצבעו השחור, במקורו הכפוף, ורגליהם מהמצויידות בצפרניים חדות (טופרים). הוא קטן וזריז, וניזון מטריפת ציפורים קטנות החולפות בארץ בעונות הנדידה החולף בשמי הארץ בעונות הנדידה (מרץ-מאי, וספטמבר-נובמבר).
איך נראה התמירון?


התמירון הוא עוף גדות מסידרת חופמאים, הניכר ברגליו הארוכות, כקביים. בזכותם הוא ניצב במים עמוקים יותר מיתר בני משפחתו. צבעו שחור-לבן, ובעת מעוף בולטים רגליו האדומות. מוצאים אותו בבריכות, גדות נחלים ושדות לחים. את הקנים התמירונים בונים בתוך בריכות, על מצבורי עשבים שהם אוספים.
איך נראה שחף צר-מקור?
איך נראית הציפור סלעית אירופית?
איך נראה החנקן הגדול?
איך נראה עיט הערבות?
איך נראה כחול-חזה?


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.