» «
ניורופידבק
מה זה נוירופידבק?


נוירופידבק הינו תהליך המשפיע על הלמידה ע"י כך שהוא גורם למטופלים לשנות את וויסות גלי המוח וזאת עקב שימוש במיחשוב ברמה מתקדמת ובפיתוח טכנולוגי מתקדם. וויסות גלי המוח הנעשה תוך מתן משובים כאשר הפעילות המוחית מוצגת על מסך מתבסס על הנחת היסוד שכל אדם וילד מסוגל לשלוט בצורה רצונית על וויסות גלי המוח, מה שיכול לעזור מאד ללמידה ולריכוז גבוה יותר.

תוך 20 עד 40 מפגשים של ניורופידבק, ניתן לאמן את המטופל להקטין את גלי המוח האיטיים, מה שגורם לו בדרך כלל לחלימה בהקיץ וחוסר ריכוז ולגרום לחיזוק גלי המוח שאחראים על רוגע, שליטה וריכוז.
ילדים
איך לזהות סימני מצוקה אצל ילדים?ילדים לא תמיד יודעים לבטא באופן מילולי מצוקה שהם חווים ולכן, אם היא קיימת, פעמים רבות היא תבוא לידי ביטוי בשינוי באופן ההתנהגות של הילד. כדאי לשים לב להתנהגויות שכאלו, מאחר ולא פעם הן מבטאות צורך אמיתי של הילד בקבלת עזרה או טיפול רגשי מקצועי.


הסימנים הבאים מעידים על ילד המאותת על מצוקה כלשהי:

1. תוקפנות שלא הייתה בעבר כלפי הסביבה

2. קושי בקבלת מרות בבית או במסגרת הלימודית

3. שינויים באכילה - חוסר תיאבון או הגזמה באכילה

4. שינה מרובה או שינה מאד לא שקטה מלווה בסיוטים

5. ילד שחווה כל הזמן פחד או חשש ממשהו

6. ירידה בלימודים

7. ירידה ביכולת התפקוד היום יומי

8. ילד שחזר להרטיב

9. ילד המסרב ללכת לגן או לבית ספר על בסיס יומי

10. קושי להתגבר על משברים משפחתיים או סביבתיים

11. קושי ניכר בהסתגלות למסגרת חדשה

12. מרבים לבכות

13. ילדים המבטאים יותר מהרגיל כעס, עצב, בלבול, חוסר אונים ומתח

14. התקפי זעם ובכי ללא הסבר

15. שינויים קיצוניים בהרגלי הגלישה של הילד

16. סימנים המעידים על דיכאון
ריטלין
מהן תופעות הלוואי של הריטלין?


יש ויכוח גדול על הריטלין, בין מתנגדי התרופה הזו לאוהדיה ולכן לא ניכנס כאן לרשימה עצמה, על תופעות הלוואי השנויות במחלוקת.

למעוניינים לקרוא לעומק ולהבין כמה הוויכוח קשה, בין מצדדי ומתנגדי הריטלין, ראו בגוגל: "תופעות לוואי ריטלין".
הפרעות למידה
שלחו אותי לאבחון פסיכודידקטי. האם אני חייב לעשות אותו כדי לקבל הקלות?לא! - בחלק לא קטן מהמקרים חוזר מנכ"ל של משרד החינוך מאפשר להסתפק באבחון דידקטי בלבד, תלוי ברמת ההקלה הנדרשת.

כמו כן אבחון פסיכולוגי מצלם תמונת מצב של המשפחה ולא תמיד זה רצוי כי האבחון מלווה את הילד זמן רב גם כשהתמונה משתנה.

הפרעות למידה

נפש
מהו הטיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) ?טיפול קוגניטיבי – התנהגותי (CBT) הינו טיפול קצר מועד, ממוקד בפתרון בעיה ספציפית וממוקד בהווה, כאשר עם הזמן המטופל הופך להיות המטפל של עצמו.

טיפול קוגניטיבי – התנהגותי הוכח כיעיל מחקרית בהפרעות חרדה שונות, הפרעות מצבי רוח, הפרעות אכילה, הפרעות קשב וריכוז (ADHD) ובעיות התנהגות שונות.
בית ספר
במה עדיף לתת לילדים לכתוב במחברת או בקלסר?


לילדים בכיתות הנמוכות כדאי ונוח לכתוב במחברות וזוהי גם ההנחיה המתקבלת מבית הספר. בכיתות הגבוהות יותר (כיתה ד' ומעלה) הבחירה היא בדרך כלל של התלמיד. חשוב לדעת שלילדים הסובלים מבעיית סדר וארגון או הפרעת לימודים אחרת יהיה קל יותר להתארגן כשהכתיבה מתבצעת במחברת, כאשר יש מחברת לכל מקצוע, מאשר בקלסר שבו הדפים עלולים להתערבב, להיקרע ולהקשות על הסדר וההתארגנות.
דיסקלקוליה
מהי הדיסקלקוליה?


דיסקלקוליה הינו לקות ספציפית ביכולת החישוב האריתמטי ו/או ההבנה החשבונית, אשר מתאפיינת בעיקר בבלבול והיפוך בין ספרות, "כתב ראי", קושי בהבנת מהות 4 פעולות החשבון ועוד.
נפש
מהו אבחון פסיכודידקטי?


אבחון פסיכודידקטי הינו אבחון מקיף ומורחב, המביא לידי ביטוי את נקודות החוזק והחולשה של הנבדק, תוך התייחסות לקשיי הלמידה שלו, למצבו הרגשי וליכולתו האינטלקטואלית.


דיסגרפיה
מהי הדיסגרפיה?


דיסגרפיה הינו תפקוד לקוי ספציפי של הכתיבה, אשר מתאפיין ברמת כתיבה נמוכה משמעותית מהמצופה לגיל : היפוך אותיות הברות, השמטה והוספת אותיות, "כתב ראי" , רווחים שגויים ועוד.
מהי לקות הלמידה?


לקות למידה הנה נכות המשפיעה על עיבוד אינפורמציה, אשר מוצאה המשוער הנו נוירולוגי. לקויי למידה הנם בעלי אינטליגנציה ממוצעת ומעלה. הלקות מתאפיינת בעיקר בבעיות למידה, פער משמעותי בין היכולת לבין הביצוע, קושי תפיסתי ועוד.
מהו הטיפול באמנות?


טיפול באומנות הינו טיפול רגשי המשתמש בתהליך היצירתי ככלי לריפוי, תקשורת, ביטוי אישי, התפתחות וגדילה אישית. האומנות מאפשרת ויוצרת גישה לרבדים יותר עמוקים ולא מודעים בנפשו של האדם.
מהי דיסלקציה?


דיסלקציה הינה לקות למידה המתבטאת בקושי להבחין בין אותיות או קבוצות אותיות, בסדר שלהן וברצף שלהן, קושי משמעותי בלימוד הקריאה ורמת קריאה נמוכה מהמצופה מקבוצת הגיל, יכולת איות לקויה ועוד.
מהו האבחון הדידקטי?


אבחון דידקטי הנו אבחון המאפשר להעריך את כישורי הלמידה הבסיסיים של הנבדק ובנוסף, מצביע על דרכי ההיבחנות המתאימות לקשייו וימליץ על המשך בירור וטיפול בהתאם לקשיים שעלו.
מה הקשר בין מוצרי חלב להפרעות קשב וריכוז?


מחקרים מראים שהורדת מוצרי חלב מתפריט ילדים בעלי בעיות קשב וריכוז יעיל ביותר לשיפור המצב, בתחום זה.


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.