» «
יישור שיניים
איפה אפשר לראות האם האורתודנט שלי הוא אכן אורתודונט מורשה חבר באגודה האורתודונטית?אורתודונטים חייבים לעבור הסמכה למומחיות בתחום, שפירושה לימוד של יותר מ-3 שנים יותר מרופא שיניים רגיל. רבים בישראל מתחזים לאורתודונטים והם אינם כאלה. הם עלולים לגרום לשיניכם נזקים גדולים, עד לנשירה של שיניים ועיוותים שלתקן אותם עולה הון. את ההון הזה, מיותר לציין, לא הם תשלמו.

באתר המצורף, תוכלו לבדוק מיהם האורתודונטים המומחים בישראל. רק הם אורתודונטים אמיתיים שקיבלו הכשרה אקדמאית באורתודונטיה במוסדות המוכרים על ידי המועצה המדעית.

אם תתפסו אותם בשקר ותאמרו להם את זה, יש מהם שיספרו לכם שהוסמכו בחו"ל ושבכלל לא אמרו ועוד שקרים, אבל עצתנו - מי שרימה אתכם במומחיות שלו, אינו ראוי ליישר לכם את השיניים.
שיניים
על מה צריך להקפיד לאחר הדבקת מכשור קבוע בפה?לאחר הדבקת מכשור קבוע בפה (כגון קוביות וגשר על השיניים), יש להקפיד מאד על 7 הדברים הבאים:

1. להימנע מאכילת אוכל קשה כמו גזר, תפוח, החלק הקשה של הלחם וכד', העלולים לגרום למכשור הקבוע להשבר. אם מאד רוצים לאכול דברים אלו יש לחתוך אותם לחתיכות קטנות.

2. באכילת פירות עם גלעין (אפרסק, תמרים, זיתים ודומיהם), יש להקפיד להוציא את הגלעין לפני האכילה.

3. להימנע לחלוטין ממזון שעלול להדבק לשיניים, כמו טופי ומסטיקים.

4. להימנע ממזונות עשירים בסוכר העלולים לגרום לעששת.

5. להימנע מלעיסת קרח, עפרונות ושאר חפצים קשים.

6. יש להקפיד הקפדה יתרה על צחצוח שיניים עם מברשת קטנה אורטודנטית לאחר כל ארוחה ולבצע שטיפות עם מי פה המכילים פלואוריד פעמיים ביום.

7. במקרים של כאבים לאחר ההתקנה ניתן להשתמש במשככי כאבים.
רסן
מה תפקידו של רסן בשיניים?הרסן בשיניים נועד כדי להכניס את השיניים הטוחנות פנימה לחלל הפה. הכנסת השיניים הטוחנות אחורה נועדה ליצור מקום שיאפשר בתהליך יישור השיניים להזיז את השיניים הקדמיות למקומן הנכון.

את הרסן לשיניים מרכיבים מחוץ לפה ותפקידו לסייע ביישור הלסת, כדי לטפל במנשך-יתר ובתת-מנשך, שגורמים לבעיות באכילה ואף בדיבור.
יישור שיניים
איך להקל על כאבים בחניכיים מיישור שיניים?


פעמים רבות בזמן יישור שיניים קצה חוט הברזל מתחכך עם החניכיים, פוצע אותן ומאד מכאיב. בכדי להקל על כאבים אלה (ולאחר שהרופא קיצץ את חוט הברזל כמה שהיה אפשר), ניתן להשתמש ברצועות שעווה דקות המגיעות בקופסא קטנה. יש לחתוך מהשעווה חתיכה קטנה ולהצמיד לקצה חוט הברזל, במקום שהוא מתחכך עם החך ולהקטין בכך את הכאבים ולמנוע היווצרות פצעים. רופאי שיניים שוכחים או לא מציעים תמיד את אותן רצועות שעווה וכדאי לבקש מהם אותן.

יישור שיניים

לסת
באיזה גיל מטפלים בבעיות במבנה הלסת?


טיפול במבנה לסת, כמו לסת בולטת או קטנה מדי, מתחילה בדרך כלל בגיל תשע, זאת בכדי למנוע מהילדים קושי תפקודי בסגירת הפה, שבירת שיניים עקב היותן בולטות בגלל מבנה הלסת ופגיעה חברתית. כאשר הטיפול מתחיל בגיל צעיר העצמות עוד גמישות וההשפעה משמעותית יותר. לרוב הטיפול הוא ע"י רסן שיש לשים אותו רק בלילה, כך שגם נמנעת המבוכה החברתית.
שיניים
מה לעשות כשיש גרוי בחלל הפה לאחר הדבקת מכשור קבוע?


כאשר יש גרויים בשפתיים ובלחיים לאחר הדבקת מכשור קבוע בפה (כגון קוביות וגשר ליישור שיניים), יש להניח על החלק במכשור שגורם לגירוי שעווה לבנה. במידה ונותר קצה של חוט הגורם לדקירה יש לפנות לרופא המטפל ולהגיע אליו בכדי שיסדר זאת.
יישור שיניים
באיזה גיל יש להיבדק פעם ראשונה אצל אורטודנט?


יש לקחת ילדים בפעם הראשונה לאורטודנט בגיל שמונה גם אם טרם נשרו להם כל שיני החלב וגם אם אין בעיה כלשהי שבעקבותיה מגיעים. לא פעם התערבות טרם הטיפול ליישור שיניים, כמו עקירה או טיפול בלסת צרה, מסייעת רבות אחר כך, מאחר וישנם דברים שיהיה קשה או בלתי אפשרי לתקנם בגיל בוגר יותר.
יישור שיניים
באיזה גיל הכי טוב להתחיל יישור שיניים?


הגיל הנכון ביותר להתחלת טיפול שיניים הוא 11-12, בו רוב שיני החלב כבר התחלפו וגדילת הלסתות עוד לא הסתיימה.


יישור שיניים
כמה זמן אורך טיפול ליישור שיניים?


טיפול ליישור שיניים לילדים אמור לקחת עד שנתיים, זאת במידה והילד משתף פעולה ומרכיב את המכשירים להם נדרש.
כיצד בנוי רסן ליישור שיניים?הרסן לשיניים מורכב בדרך כלל מחבקים שמודבקים לחלק האחורי של השיניים או לטוחנות, תיל בצורת האות U שמוחזק סביב הראש ע"י מעין קסדה ומוצמד לחבקים. תפקידו של הרסן להפעיל לחץ על שתי הלסתות כדי לבצע תיקון של הסטיות.
באילו מקרים נחוץ יישור שיניים מבחינה בריאותית?


מקרים של שיניים כלואות, צפופות או במקרים בהם יש לשפר את תפקודה של מערכת הלעיסה יש לבצע יישור שיניים שסיבתו היא בריאותית יותר מאסתטית.
כמה זמן אורך טיפול אורטודנטי?


יישור שיניים אורך כשנתיים, אך גם בסיומו יש להמשיך לעתים להשתמש בקיבוע או פלטה כדי לשמר ולייצב את תוצאת הטיפול ולוודא שהשיניים לא יחזרו למקום הקודם.
האם יש צורך בעקירת שיניים לפני יישור שיניים?


עקירת שיניים לפני יישור שיניים היא מצב נחוץ לעתים ונתונה לשיקול דעתו של האורטודנט. העקירה נועדה לשפר את התוצאה הסופית של הטיפול.
כיצד לצחצח שיניים בזמן יישור שיניים?


בקישורים למטה תמצאו מדריכים עם תמונות ואנימציות הממחישות כיצד לצחצח שיניים בזמן יישור שיניים.

בהצלחה!
באיזה גיל אפשר להתחיל תהליך יישור שיניים לילדים?


הגיל בו מתחילים יישור שיניים הוא בדרך כלל 11-13 אצל בנים ו-10-12 אצל בנות. מומלץ לקחת את הילדים עוד קודם, בסביבות גיל 8 לבדיקה אורטודנטית בכדי לזהות בעיות שניתן למנוע אותן עוד טרם הטיפול.
איך לוודא הצלחה של יישור שיניים בגיל מבוגר?


למי שביננו שהחליט לערוך יישור שיניים ומעל 30, מומלץ לבקש מהרופא המטפל בו לעשות בחלק האחורי של הפה התקן קבוע - דבר זה יעזור לשיניים להשאר במצב החדש ולא לחזור למבנה המקורי שלהן.


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.