» «
שיניים
מהם הגורמים השכיחים ביותר להפרעות במערכת הלעיסה?
בדרך כלל נדרש שילוב בו זמנית של יותר מגורם אחד על מנת שתופיע הפרעה המחייבת התערבות טיפולית.

הגורמים השכיחים ביותר הם:

1.טראומה ישירה: מכה פתאומית וחד פעמית למבני מערכת הלעיסה. לדוגמה: תאונת דרכים או מכה לפנים.

2.טראומה לא ישירה: מכה פתאומית וחד פעמית למבני מערכת הלעיסה. לדוגמה: תאונת דרכים מסוג בלימה\האצה ("מכת שוט").

3.מיקרו-טראומה: הפעלת כוח קטן אך ממושך או שחוזר על עצמו מספר רב של פעמים במהלך היום או הלילה. לדוגמה: הרגלים אוראליים (כגון לעיסת מסטיקים),הרגלי יציבה לא נכונים (כגון החזקת הראש קדימה או החזקת אפרכסת הטלפון ע"י הכתפיים והראש).

4.יחסים לא תקינים בין מרכיבי מערכת הלעיסה - חוסר התאמה בן הלסת העליונה והתחתונה, פגיעות במשנן, חוסר הרמוניה של שרירי הלעיסה והמפרק וכו'.

5.הפרעה בסגר השיניים (אוקלוזיה-סגר): חוסר התאמה בסגירת הפה בין השיניים בלסת עליונה לשיניים בלסת התחתונה.

6.גורמים כלליים: מחלות כמו הפרעות ניווניות , הורמונאליות , סרטניות, עצביות, ריאומטולוגיות, מחלות כלי דם וכו'.

7.גורמים פסיכולוגים והתנהגותיים: כל אותם גורמים אשר משפיעים על יכולת ההסתגלות של המתרפא, מתרפאים הסובלים מהפרעות במערכת הלעיסה סובלים יותר מן הממוצע ממתח והפרעות נפשיות, ההתייחסות לכאב משפיעה על רמת הכאב.


נכתב ביחד עם ד"ר אפרים וינוקור
שיניים
מהם הסימנים או התסמינים המעידים על הפרעה במערכת הלעיסה?


הנה 3 תסמיני הפרעות במערכת הלעיסה:

1. כאב במפרק הלסת ,לרוב מתורגם ככאב אוזניים או צלצולים באוזניים בזמן פתיחת הפה. במקרים רבים מומחה א.א.ג. הוא המאבחן הראשון של ההפרעה והוא המפנה את החולה לטיפול בידי רופא השיניים האמון על נושא.

2. כאב בשרירי הלעיסה המתורגם ככאב באזור הרקות ,קושי בפתיחת הפה או הגבלה בזמן תנועת הלסת לדוגמה קושי בפיהוק נרחב.

3. רעשים הנשמעים במפרק כמו "קליק" בזמן פתיחת פה או הזזת הפה לצדדים

עם הופעת הסמנים הנ"ל מומלץ לגשת לבדיקת רופא שיניים!.נכתב ביחד עם ד"ר אפרים וינוקור
שיניים
אני שומע/ת רעש כשאני מזיז/ה את הלסת התחתונה. האם זה מסוכן?בזמן תנועת הלסת התחתונה (פתיחת הפה וסגירתו, הזזת הלסת לצדדים כגון בזמן לעיסה וכו') ייתכנו שני סוגים עיקריים של רעש:

קליק – זהו רעש פתאומי חד. מקור הקליק בדרך כלל בחוסר תאום בין הדיסק של המפרק לבין עצמות המפרק. במצב בו הדיסק מועתק ממקומו הפיזיולוגי הרגיל לעמדה אחרת (בדר"כ קדמית) יישמע רעש פתאומי (קליק) בפתיחת הפה ברגע שהדיסק חוזר למקומו התקין. יתכן ובזמן הסגירה ישמע קליק חלש המצביע על העתקה חוזרת של הדיסק. התופעה מאד נפוצה ולא תמיד מחייב טיפול פרט להימנעות מהפעלת כוחות לא מבוקרים על המפרק.

קרפיטוס – זהו רעש הנשמע כמו שיפשוף של אבן באבן. מקור הרעש בדר"כ בתהליך ניווני של עצמות מפרקי הלסת ואופייני לגילאים המבוגרים יותר.


נכתב ביחד עם ד"ר אפרים וינוקור
שיניים
מהי שכיחות ההפרעות במערכת הלעיסה שאינם כתוצאה מכאבי שיניים?


הראו כי ל-75% מהאוכלוסיה הנבדקת יש לפחות סימן אחד של הפרעה תפקודית (דיס-פונקציה) במערכת הלעיסה.

ההפרעות הנפוצות הינן רעשים במפרק – קליקים (35%) ורגישות למישוש המפרק (29%). כמו כן, 33% מתלוננים על לפחות אחד מהתסמינים הבאים: כאב ראש, כאב במפרק, כאב באזור שרירי הלעיסה וכו'.

הפרעות במערכת הלעיסה מופיעות אצל בני נוער, נשים וגברים.

התסמינים של הפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה מתגברים בדרך כלל הן בחומרתם והן בשכיחותם, החל מהעשור השני לחיים (גיל "העשרה"). מבין האוכלוסייה שנבדקה נמצא שיותר נשים מגיעות להיבדק בהשוואה לגברים ביחס של 1:6

עם השנים המודעות בקרב האוכלוסייה גדלה ויותר אנשים מגיעים לבדיקה ולטיפול בהפרעה. אף על פי כן, נמצא שרק 7%- 5% מהסובלים מסימן או תסמין כלשהו זקוק לטיפול פעיל. במרבית המקרים מספיק הסבר על מהות ההפרעה וכיצד להימנע מלגרום להחמרה במצב.


נכתב ביחד עם ד"ר אפרים וינוקור

לעיסה

שיניים
מהן הפרעות תפקודיות של מערכת הלעיסה (TMD)?


הפרעות תפקודיות של מערכת הלעיסה (TMD) הן אוסף של הפרעות הפוגעות בשרירים המשמשים ללעיסה, מפרקי הלסת (האחראים על תזוזת הפה), והרקמות הקשורות בהם. הכאב בדר"כ הינו עמום ומקרין עד לאוזן, ומתגבר בזמן הפעלת הלסת.

הסימפטומים הנפוצים הם כאבי ראש, כאבי צוואר, כאבים בזווית הלסתות, קושי בפתיחת פה או הזזת הלסת התחתונה, קושי באכילת מזונות קשים, הופעת רעשים במפרק כמו רעש של שפשוף אבן באבן ("קרפיטוס") או רעש פתאומי ("קליק"-ראה שאלה מיוחדת בהמשך!), והרגשה של "פה תפוס" וכואב עם ההתעוררות בבוקר.


נכתב ביחד עם ד"ר אפרים וינוקור
מסטיקים
אילו בעיות עלולות להיגרם מלעיסת מסטיקים?


הנה 5 בעיות שלעיסת מסטיקים עלולה לגרום להן:

1. המסטיקים מכילים סוכר או תחליפי סוכר - הסוכר נספג בגוף גם אם אנחנו רק לועסים והוא גורם מרכזי בהיווצרות חורים בשיניים.

2. גזים ונפיחויות - בזמן לעיסה ישנה בליעת אוויר גודלה יותר העלולה לגרום לגזים, שיהוקים ונפיחות בטנית. רוב המסטיקים מכילים סוכרים רב כובליים שגזים ונפיחות בבטן הן תופעות לוואי שלהם.

3. היווצרות כיבים - הלעיסה היא רמז לגוף שהוא עומד לקבל מזון ובשל כך הוא מתחיל להפריש חומצת קיבה. מאחר שלא מגיע מזון, החומרים שבדרך כלל מופרשים עם בואו ומגנים מפני חומצה זו לא נוצרים, מה שעלול לגרום להיווצרותם של כיבים במערכת העיכול.

4. שחיקת מפרקי הלסת - לעיסה שהיא מעל שתי דקות ביום עלולה להוביל למצבי שחיקת מפרקי הלסתות.

5. "טיפול כיסוי" - על אף התחושה המרעננת שנגרמת בלעיסת מסטיק, הוא לא באמת מנקה את השיניים. הצחושה הטובה עלולה לגרום להזנחה של ניקוי קפדני.
שיניים
מהם הרגלים אוראליים והאם הם עלולים להזיק?


הרגלים אוראליים (פרא-פונקציות) הנם כל אותן פעולות אשר מבוצעות על ידי מערכת שרירי הלעיסה ומפרקי הלסת אשר אינן משמשות תפקיד (פונקציה) אמיתי (דיבור בליעה ולעיסה).

בקבוצה זו נכללות הפעולות הבאות: הידוק וחריקת שיניים (ביום או בלילה), לעיסת מסטיקים, נשיכת לחי ולשון, מציצת אצבע, כסיסת ציפורניים, השענות הסנטר על היד, פיצוח גרעינים, לעיסת קרח, נשיכת השפתיים, נשיכת חפצים קשים.

כל אותם הרגלים יכולים להוות גורם מכריע בהופעת הפרעות תפקודיות של מערכת הלעיסה, במידה והכוחות המצטברים עולות על הסיבולת האישית של האדם.


נכתב ביחד עם ד"ר אפרים וינוקור
שיניים
איך מטפלים בהפרעות תפקודיות של מערכת הלעיסה?


היות שהגורמים להתפתחות ההפרעות במערכת הלעיסה הינם רבים ופועלים בו זמנית. הטיפול היעיל הנו רב תחומי ומשלב כמה דרכי טיפול בו זמנית:

1. טיפול עצמי (הימנעות מהרגלים מזיקים, תרגילי מתיחה וכו')

2. טיפול פיסיותרפי

3. טיפול באמצעות סדים (מגיני שיניים)

4. טיפול תרופתי (תרופות ששיכוך כאב, כדורי הרגעה, כדורים להרפיית שרירים, נוגדי דלקת וכו').

5. טיפול התנהגותי שמטרתו להקטין את רמת המתח הנפשי

6. טיפול פסיכותרפי במצבים קשים

7. טיפול כירורגי במקרים מאד נדיריםנכתב ביחד עם ד"ר אפרים וינוקור


שיניים
מהן הסיבות להתפרצות ההפרעה במערכת הלעיסה?


זאת אחת הבעיות המרכזיות שעל הפרק בבואנו לתת מענה טיפולי להפרעות התפקודיות במערכת הלעיסה! טרם נמצא גורם ספציפי מרכזי שניתן להצביע עליו כעל גורם אטיולוגי האחראי להתפרצות ההפרעה. לא נמצאו משתנים גנטיים, לא נמצא קשר לרקע תרבותי, לשייכות לגזע מסויים או למצב סוציואקונומי.

נראה כי מדובר בשילוב של מספר גורמים המשפיעים על שיווי המשקל בין כל מרכיבי מערכת הלעיסה: בעיות מפרקים, טראומה, הרגלים אורליים מזיקים (פאראפונקציות – ראה בהמשך), צורת סגירת הלסתות, גורמים פסיכו-סוציאלים וגורמים אנטומיים-מבניים של מערכת הלעיסה.


נכתב ביחד עם ד"ר אפרים וינוקור
על מה כדאי להקפיד בלעיסת מסטיק?
על אילו דברים חשוב להקפיד בלעיסת מסטיקים?ֿֿ


הנה 4 דברים שכדאי להקפיד עליהם בלעיסת מסטיקים:

1. הקפדה על משך לעיסה - לא יותר מ-20 דקות ביום. לסובלים מקליקים במפרק או מחריקת שיניים כדאי לא ללעוס כלל.

2. הקפדה על זמן הלעיסה - רצוי ללעוס מסטיק אחרי ארוחה ולא לפניה או על קיבה ריקה, זאת כדי למנוע תחושת גזים ונפיחות. לסובלים מבעיות אלו רצוי לא ללעוס מסטיק כלל.

3. הקפדה על הגיינה - מסטיק אינו תחליף לשימוש באמצעי הניקוי של השיניים (מברשת שינים, חוט דנטלי, קיסמים וכדומה).
איך לא להתפתות לנשנושים מיותרים?


בכדי לא להתפתות לאכילת ממתקים ונשנושים מיותרים כדאי ללעוס מסטיק ללא סוכר. כדאי לעשות זאת בעיקר בזמנים בהם אתם נוטים לנשנש ללא סיבה, כמו בסוף הארוחה, בזמני לחץ, בזמן הכנת האוכל וכדומה.

מחקר שהתפרסם במגזין האמריקאי Appetite, לחקר התנהגויות הקשורות בתזונה, מצא שלעיסת מסטיק מסייעת להפחתת תחושת הרעב ומשפיעה על הורדת החשק לאכילת ממתקים.
איך להקל על גזים במערכת העיגול?


בכדי להקל על גזים במערכת העיכול יש ללעוס לאחר הארוחה חצי כפית צמחים ממשפחת הסוככים הגורמים לספיחת הגזים ולהקלה על נפיחות וכאב בטן. אלו הצמחים שכדאי ללעוס: אניס, שומר, כוסברה, כמון וקימל.
באילו מקרים נחוץ יישור שיניים מבחינה בריאותית?


מקרים של שיניים כלואות, צפופות או במקרים בהם יש לשפר את תפקודה של מערכת הלעיסה יש לבצע יישור שיניים שסיבתו היא בריאותית יותר מאסתטית.
איך נסייע לכלב זקן באכילה?


אם הכלב שלכם מבוגר ויש לו בעיות שיניים הוסיפו מעט מים או ציר עוף לקערת המזון היבש שלו, כדי שיתרכך ויהיה קל יותר ללעיסה.
איך להרגיש שבעים יותר?


בכדי להרגיש שבעים יותר ולא לאכול יתר על המידה יש להרבות בלעיסת האוכל שבפה, כאשר לועסים כל ביס זמן רב מתמשך זמן האכילה ותחושת השובע מגיעה מהר יותר.


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.