» «
ויזואלי
איך נראה הפרח הכוכב הננסי?


כוכב ננסי הוא צמח חד-שנתי צהוב קטנטן ממשפחת המורכבים (בעלי תפרחת המכילה פרחים רבים שלה צורת פרח) הגדל בנחלים יבשים במדבר. נובט אחרי הגשמים, מצמיח כמה עלים מאורכים, ועד מהרה פורח, ואחרי הפריחה, נוטים עלי המעטפה להסגר והצמח מתייבש ושומר על הזרעים עד לבוא הגשם. הרטיבות מפשקת את המעטפת ומשחררת את הזרעים (הבוטנאים מכנים תכונה זו "שעון גשם"). לרוב מוצאים אותו בצורתו היבשה, ואפשר להרטיבו שוב ושוב (הנוצרים רואים בפרח היבש סמליות לתחייתו של ישו הנוצרי). גדל בנגב הדרומי ולאורך הערבה. (ראה גם כוכב ריחני ודומיו).
חרצית עטורה
איך נראה הפרח חרצית עטורה?


חרצית עטורה הוא פרח ממשפחת המורכבים (שבהם כל "פרח" הוא בעצם קרקפת מורכבת מעשרות פרחים מסודרים). אחד הנפוצים ביותר בין פרחי האביב המוקדם. עלי הכותרת שבהקף צהובים בגוון החלמון, וכל הצמח מזכיר חמניה זוטא. הפרחים שבמרכז נפתחים במעגלים. פורח בין מרץ-יוני, וצובע את נופי השדות והגבעות בצהוב. צורת פריחה דומה יש למינים רבים נוספים (ראה תגיות).
ויזואלי
מהו פרח דם המכבים האדום?


האגדה מספרת שדם המכבים שנפצעו הותז על הפרח הקטן, שנצבע בצבע דמם. הפרח שצבעו אדום פורח בסוף החורף, והוא נמנה על צמחי האלמוות, המשתמרים כמיובשים באוספים וכקישוט. בן משפחת המורכבים (בעלי תפרחת המכילה פרחים רבים שלה צורת פרח) הגדל במרכז הארץ, בחבל הים-תיכוני.
בשל צורתו צבעו, האגדה שמאחוריו, ועונת פריחתו הוא מסמל את יום הזיכרון לנופלי מערכת הביטחון.
ויזואלי
איך נראה פרח או תפרחת הקיפודן?


קיפודן הוא סוג צמחים רב-שנתי קוצני, ממשפחת מורכבים, שכמה מיניו מצויים באזורים שונים בארץ. הוא בדרך כלל פורח בעונת היובש, מסוף האביב עד סוף הקיץ. את הקיפודן קל לזהות, אך זיהוי המינים השונים איננו קל. לרובם פרחים סגולים, הנפתחים לסירוגין.

משפחת המורכבים

אכיליאה ריחנית
איך נראה הפרח אכיליאה ריחנית?


אכיליאה ריחנית הוא צמח רב-שנתי הגדל בנחלי דרום הנגב, שעליו מלבינים ומכוסי שער רך. נמנה על משפחת המורכבים, אך התפרחת מורכבת מפרחים צינוריים בלבד (חסרה עטרת עלי הכותרת הלשוניים) בצבע צהוב הערוכים כסוכך. כשמו כן הוא, צמח שריחו חריף וחזק, נישא למרחוק (המטיילים ברכב בואדיות הנגב חשים בריחו גם בנסיעה).
ויזואלי
איך נראה הפרח כוכב ריחני?


הכוכב הריחני הוא צמח צהוב-כתום ממשפחת המורכבים (בעלי תפרחת המכילה פרחים רבים שלה צורת פרח) הגדל בנחלים יבשים במדבר. עליו רעננים ונודפים ריח חזק, המזכיר לרבים את ריחו של אפרסק. פורח בחורף, לרוב לאחר שטפון או הרטבה מסיבית (ראה גם את כוכב ננסי, ניסנית ועוד).
ויזואלי
איך נראה הפרח פרעושית גלונית?


פרעושית גלונית הוא צמח צהוב-כתום ממשפחת המורכבים (בעלי תפרחת המכילה פרחים רבים שלה צורת פרח) הגדל בנחלים יבשים במדבר. שפת עליו מסולסלת כגלים (גלונית). פורח בחורף, לרוב לאחר שטפון או הרטבה מסיבית. ריחו חריף. משמש את הבדואים להכנת משקה חליטה המקל על כאבי בטן. בשל דמיון הפרח לפרחי צמחים דומים, סימן הזיהוי החשוב ביותר הוא צורתם הגלונית של העלים (ראה גם תגיות כוכב ריחני, ניסנית ועוד).
סביון אביבי
איך נראה פרח הסביון האביבי?


הסביון הוא צמח חד-שנתי הנמנה על משפחת המורכבים (בעלי תפרחת המכילה פרחים רבים שלה צורת פרח). צבעו צהוב. כמה מינים, שהנפוץ באזור הים-תיכוני הוא סביון אביבי, ששמו מלמד שהוא פורח באביב. זרעיו מצויידים בציצת שיער לבנה (מכאן השם "סביון") היוצרת מעין סוכך, המאפשר לזרע לרחף ברוח להגיע למרחק ניכר מצמח האם, ולנבוט שם. במדבר והערבה נפוץ לאחר שטפון הפרח סביון הערבות.


חיננית הבתה
איך נראה הפרח של חיננית הבתה?


חיננית הבתה הוא פרח ממשפחת המורכבים (שבהם כל "פרח" הוא בעצם קרקפת מורכבת מעשרות פרחים מסודרים). שצבעיו מיוחדים: עלי הכותרת של הפרחים הלשוניים (בהיקף הקרקפת) הם לבנים בגוון ורוד, ואילו הצינוריים (במרכז הקרקפת) הם צהובים-כתומים. פרח יפהפה, המצדיק את שמו. ברוב חלקי הארץ הלא-מדבריים.
איך נראה הפרח סביון הערבות?


סביון הוא צמח חד-שנתי הנמנה על משפחת המורכבים (בעלי תפרחת המכילה פרחים רבים שלה צורת פרח). המין המצולם כאן הוא סביון הערבות הנפוץ באזור הערבה ודרום הארץ, בעיקר אחרי שיטפונות החורף. כסביונים אחרים, זרעיו מצויידים בציצת שיער לבנה (מכאן השם "סביון") היוצרת מעין סוכך, המאפשר לזרע לרחף ברוח להגיע למרחק ניכר מצמח האם, ולנבוט שם. במשפחה גם גם הסביון האביבי.
איך נראה פרח העולש?


פרח כחול-סגול ממשפחת המורכבים (בעלי תפרחת המכילה פרחים רבים שלה צורת פרח) שרוב הפרחים שעל התפרחת הם לשוניים (הם מהווים את "עלי הכותרת" של התפרחת, ובכך משווים לה צורה של פרח בודד. שמו הלועזי - ציקוריה - מעלה בזכרונם של ותיקים את תחליפי הקפה שהיו נהוגים בארץ בעת המחסור בקפה בימיה הראשונים של המדינה. גדל במרכז הארץ ואזוריה ההרריים.
איך נראה פרח ניסנית?


ניסנית הוא סוג של צמחים ממשפחת המורכבים. נפוצה למדי באזור הים-תיכוני - מרכז וצפון הארץ. מספר מינים שפרחיהם כולם צהובים. פורחים בעיקר בסוף החורף ובאביב, כמצויין בשמם - על שם חודש ניסן.


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.