» «
פנסיה
כיצד ומתי ניתן למשוך את כספי קופת הגמל?כל הכספים שהופקדו בקופת הגמל עד לסוף שנת 2005 ניתן למשוך לאחר כ 15 שנים מיום פתיחת קופת הגמל אלא אם הגיע העמית לגיל 60 ואז נדרשות סה"כ 5 שנות ותק ממועד פתיחת הקופה על מנת לבצע משיכת כספים.

כאמור החל מ – 1.1.2006 כל הפקדה שבוצעה בקופת הגמל ועד לתאריך 31.12.2007 ניתן יהיה לפדות רק לאחר גיל 60 או לאחר 5 שנים לעמית מעל גיל 60.

כל משיכת כספים תתבצע אך ורק באמצעות סניף הבנק או חברת ניהול קופת הגמל. על העמית לגשת לסניף לחתום על בקשה למשיכת כספי הקופה וזו תבוצע לאחר ארבעה ימי עסקים מרגע שהבקשה אושרה. כל סכום כסף שהופקד החל מינואר 2008 יינתן למשיכה אך ורק בגיל הפרישה וגם זה בצורה של קצבה חודשית בהתאם לחוק.
פנסיה
איך לתכנן את חסכון הפנסיה בצורה הנכונה?


בכדי להגיע מסודרים ככל האפשר לגיל פרישה כדאי להקפיד על הדברים הבאים:

1. יש לוודא את נכונות כל הפרטיים האישים שלכם ושל המעסיק שלכם, יש לעדכן כל שינוי בסטטוס, מקום מגורים ולעדכן את מי שמנהל לכם את הפנסיה ואם צריך גם את המוטבים (היורשים העתידיים).

2. יש לבדוק שכל ההפקדות שנרשמו לזכותכם אכן נמצאות בתיאום מול ההפרשות שלכם ושל מעסיקכם כפי שהופיעו בתלוש השכר.

3. וודאו שאתם משלמים דמי ניהול בגובה סביר ולא מעל הממוצע, בדקו אם קיבלתם הנחות שהובטחו לכם והאם אתם זכאים להנחות נוספות.

4. בדקו מה גובה ההפרשה שלכם לפנסיה והאם אתם יכולים להגדיל אותה, הדבר נכון לשכירים בעלי הכנסות ממוצעות וגבוהות ולעצמאיים האחראים באופן מלא על הפנסיה שלהם.

5. היעזר בדו"ח השנתי בכדי לבדוק האם אתם חוסכים לפנסיה שלכם בצורה המיטבית.

6. חשבו מהי קצבת הפנסיה שתקבלו והאם היא תספיק לכם למחייה ולצרכים השונים בגיל פרישה (בריאות, עזרה לילדים, שמירה על רמת חיים מסוימת ועוד).

7. קחו בחשבון את אלו התלויים בכם לפרנסתם ומי שיהיה תלוי בכם בעתיד (לדוגמה ילדים בעלי צרכים מיוחדים) ושקלו להרחיב או לרכוש ביטוח במיוחד למטרה זו.

8. חשוב לוודא שהביטוח הפנסיוני כולל תשלום במקרה של חוסר יכולת לעבוד לפני גיל הפרישה, יש חריגות בתחום זה ולא פעם אנשים לא מקבלים פיצוי משום יש עבודות (לא במקצוע שלהם) שהם כן מסוגלים לבצע.

9. אנשים עם מקצועות יוצאי דופן חשוב שיעשו ביטוח המכסה מקרים של נכות ואי יכולת לעבוד במקצוע שלהם כחלק מהביטוח הקיים או כביטוח נוסף.

10. וודאו שאפיק ההשקעות שלכם (סולידי או לא) מתאים לנקודה בה אתם נמצאים בחייכם והאם יש צורך לשנות אותו.

11. שקלו לפזר את החסכונות במסלולי השקעה שונים כדי להקטין את האפשרות לסיכונים. הצעירים יותר יכולים להרשות לעצמם מסלולים מסוכנים יותר בעוד המבוגרים כדאי שיבחרו במסלולים סולידיים בהם הסיכון להפסיד נמוך יותר.

12. במידה ועברתם מחברה אחת לאחרת שימו לב שקיבלתם דו"ח עם פירוט כל התנאים והפרטים הדרושים, כולל כל הזכויות שנצברו לכם.

13.בכל שינוי שאתם צריכים לעשות בחסכון החל מעדכון פרטים ועד שינויי מסלול ניתן לפנות למנהל ההסדרים שעובד מול החברה בה אתם מועסקים או ליועץ הפנסיוני בבנק.
פנסיה
איך להתכונן לפרישה לגמלאות?


רבים היוצאים לגמלאות (פנסיה) מוצאים את עצמם בהפסקת פעילות. השינוי של סדר היום שכל בני הבית הצעירים עסוקים עלול לגרום לחרדות ודיכאון ולכן חשוב לתכנן פעילויות שימלאו את הזמן. עשו זאת כך:

1. הקצו זמן לנכדים בצורה קבועה, למשל: בימים קבועים. דבר שיקרב אתכם אליהם ויקל על ילדכם שעובדים.

2. מצאו תחביב לעסוק בו לדוגמה אמנות כמו ציור, פיסול, ריקודים וכו'.

3. התנדבו במקום מסוים, זה מרומם את הלב.

4. התחברו עם חברים, חברות במצבכם ובלו אתם בסרט, בית קפה, הצגה או הרצאה.

5. מצאו לכם חיית מחמד: כלב, חתול, ציפור או ארנב.

6. הירשמו לחוג או חוגים כמו לימוד שפות, התעמלות, סריגה, קלפים או לימוד עיוני.

7. הכינו רשימה של "דברים שתמיד רציתי לעשות" והתחילו לממש.

8. אם יש לכם ידע רב בנושא מסוים, תוכלו לתת שיעורים פרטיים בתשלום.

9. הפעילו את הגוף בריקוד, בתנועה ובספורט.

10. לימדו להפעיל את המחשב, פיתחו דף בפייסבוק וברשתות חברתיות.

11. זה הזמן שלכם. זה הזמן ליהנות, לתת לעצמכם, למלא את הנפש.
לא נגמרו החיים. נגמר שלב מסוים, ומתחיל שלב חדש. איך הוא יראה? הדבר תלוי רק בכם.

בהצלחה.
גיל הזהב
כיצד לשמור על בטיחות בבית בגיל הזהב?בכדי להמנע מתאונות רבות הקורות בבית כשמגיעים לגיל השלישי, כדאי לדאוג שהבית יותאם מבחינה בטיחותית לגיל זה. יש להקפיד על הדברים הבאים:

1. תאורת לילה קבועה.

2. רצוי שלא יהיו בבית שטיחים (מחשש להחלקה).

3. העדיפו שימוש במקלחון ולא באמבטיה.

4. פרסו שטיחון נגד החלקה במקלחת.

5. ודאו שחוטי החשמל והטלפון אינם מונחים במקומות גלויים בהם אתם עוברים.

6. סדרו את הרהיטים באופן שלא יקשה עליכם לעבור ביניהם.

7. דאגו להתקנת מעקי בטיחות במקלחת ובשירותים.

8. ודאו כי פתיחת הדלתות הנה כלפי חוץ, או בחרו בדלת הזזה.

9. בררו עם הרופא האם אתם נוטלים תרופות העלולות לגרום לסחרחורת. במידה וכן, קחו אותן בשכיבה או ישיבה בלבד.

10. העדיפו להתהלך בבית בנעלים סגורות (גם אם אלו נעלי בית).

11. הקפידו על פעילות גופנית שתעזור לכם לשמור על טונוס שרירים תקין.

פנסיה

פנסיה
ביטוח מנהלים או קרן פנסיה - מה משתלם יותר?אם שכרכם הוא עד כפול מהשכר הממוצע במשק - ביטוח מנהלים הוא כיום הרבה יותר יקר ולא משתלם לעומת קרן פנסיה. זה כך בכמה מובנים - גם במונחים של דמי ניהול שהם כפולים משל קרן הפנסיה וגם בביטוח שהוא משמעותית פחות טוב מהביטוח של קרן הפנסיה.

זוהי המלצה חד-משמעית של המומחים. אל תתפתו לסוכני הביטוח שמשמשים כיום אנשי מכירות אגרסיביים, שחברות הביטוח מתגמלים אותם בנדיבות על כל מבוטח חדש בביטוח המנהלים, על אף שהם יודעים שהוא משמעותית גרוע למבוטח מאשר קרן הפנסיה.

כשהם יציעו לכם את ביטוח המנהלים, הם ישתמשו בטיעון המחץ: "בקרן פנסיה אתם חלק מקבוצה גדולה של מבוטחים וזה יגרום לכם לצרות בעתיד". אל תתייחסו לזה ברצינות. המומחים קובעים שקרן הפנסיה, דווקא בשל הקבוצה שעליה אתם נמנים, היא האופציה הטובה ביותר.

אם שכרכם גבוה משמעותית מפעמיים השכר הממוצע במשק (כ-18 אלף ש"ח לחודש בזמן כתיבת הטיפ) - קחו לכם יועץ פנסיה ושלמו לו כדי שימליץ לכם על מה שמשתלם במיוחד עבורכם. מה שתשלמו לו יהיה גרושים לעומת מה שתרוויחו במהלך תקופת החיסכון, לעומת בחירה בייעוץ חינמי של בעלי אינטרס.

בהצלחה!
הגיל השלישי
על מה להקפיד כשנוסעים לחו"ל בגיל הזהב?


נוסעים לחו"ל בגיל הזהב? הנה מספר דברים חשובים שכדאי להקפיד עליהם לפני ובמהלך הנסיעה:

1. רצוי להצטייד במכתב מרופא המשפחה בו יפורטו בעיות בריאותיות שהרופא ימצא לנכון לציין ומרשם לתרופות הנלקחות באופן קבוע.

2. נוסעים שהשתחררו בתקופה האחרונה מאישפוז או טיפול כלשהו, מומלץ שיצטיידו במכתב השחרור האחרון שקיבלו.

3. מעבר לתרופות המרשם הצטיידו גם בתרופות נגד כאבים (אופטלגין, אקמול), פלסטרים, פולידין וכו'.

4. כדאי לצלם את כל המסמכים שאתם לוקחים אתכם ולהשאיר עותקים גם בבית.

5. למי שנוטל תרופות על בסיס קבוע מומלץ לרכוש לפני הנסיעה כמות כפולה של תרופות, לשמור סט אחד במזוודה וסט אחד בתיק אותו אתם לוקחים למטוס, לכל מקרה של עיכוב במסירת המזוודות

6. כדאי להביא לנסיעה נעליים נוחות, אך לא חדשות, ונעל להחלפה לשעות שלאחר הסיור. לנשים שבינינו מומלץ לוותר לתקופת הנסיעה על נעילת נעל עם עקב.

7. מומלץ לקחת תמיד גם בגדים חמים וגם קלים.

8. במהלך הטיסה מומלץ לקום מדי חצי שעה ולשחרר את השרירים.

9. כדאי להביא לטיסה כרת קטנה שתתמוך בצוואר ובגב התחתון וכמו כן להצטייד בכרית אותה ניתן לשים סביב הצוואר (כרית בצורת חצי עיגול, ישנן גם כריות מתנפחות).

10. כדאי להקפיד שבעת הישיבה כפות הרגליים יהיו מונחות על הרצפה.

11. כדי שלא יווצר לחץ באזור שמאחורי הברכיים, יש להקפיד על רווח של עד שלוש אצבעות בין המושב לאזור שמאחורי הברכיים.

12. מומלץ לא לשים חפצים מתחת לכסא או לרגליים, כשי שיהיה מקום למתוח את הרגליים בעת הצורך.

13. למי שסובל מקרישיות דם, מומלץ לקחת עימו גרב אלסטית.

14. בזמן הטיול כדאי להקפיד על ארוחות מאוזנות ולא כבדות מדי ובכל מקרה להצטייד בתרופות המסייעות ליציאות קלות.


נסיעה טובה!
זיקנה
איך לגרום לילדים להישאר בקשר איתך לעת זיקנה?הילדים שהתבגרו ויש להם משפחות שכחו אתכם בבית? אתם ממתינים שיגיעו, ישמרו על קשר, יטלפנו, יסייעו לכם - אבל הכל לשווא? - יש פתרון!

קראנו לפני זמן מה רעיון מעולה: רימזו להם ברמז דק וללא פירוט (אפילו באמצעות השארה על השולחן של "נייר שכביכול לא ידעתם שהם קראו"), שיש לכם אדמות במקום כלשהו בארץ. אל תסכימו לפרט ואימרו בשקט: אחרי מותי כל אחד יקבל את חלקו.

מסתבר לפי המספר ברדיו שמדובר בשיטה מדהימה שעובדת: מאותו הרגע יתחילו יורשיכם לסייע לכם, לבוא לבקר, להתקשר ולשאול לשלומכם ואם חסר משהו.. בקיצור, כל מה שהורים מבוגרים רוצים.

והירושה? - אתם יודעים.. כל אחד יקבל את חלקו!
פנסיה
איך לטפל בפנסיה עשור לפני הפרישה?


כך תטפלו בפנסיה עשור לפני שאתם מתכננים לצאת לפנסיה:

1. בדיקת הכיסויים הביטוחיים - בהסדר הפנסיוני של כל אחד מאיתנו קיים גם כיסוי לאובדן כושר עבודה ולמוות. מאחר וישנם שינויים במצב המשפחתי החל מילדים שבגרו וכעת גילם כבר מעל 21 ועד גירושין או התאלמנות יש לבדוק שוב האם יש צורך בביטוח שעלותו גבוהה והצורך בו במקרים אלו אינו משמעותי, כך שאת הכסף כדאי לנתב עבור חסכון.

2. בדיקת מסלולי השקעה ורמת הסיכון שלהם - ככלל, ככל שיש פחות זמן לחסוך, כך כדאי שהסיכון יהיה נמוך יותר, זאת על מנת למזער נזקים שלא יהיה ניתן לתקנם במידה ויופיעו סמוך לפרישה. כמובן שרמת הסיכון תלויה גם במצב הכלכלי שלכם. כמו כן, חשוב לדעת שרמת הסיכון בקרנות הפנסיה יורדת ככל שהגיל עולה בצורה אוטומטית, אך מי שנכנס באופן עצמאי לקרן הפנסיה ולא בחר את המסלול האוטומטי ינהל בעצמו את רמת הסיכון של הקרן והיא לא תפחת עם העלייה בגיל.

3. בדיקת חסכונות משלימים וכדאיותם - העריכו מה תהיה גובה הקצבה החודשית שלכם בעת הפרישה. במידה והקצבה תהייה נמוכה השתמשו במכשירי חסכון ייעודיים להטבות מס שונות במשיכת כסף כדי שאלו יעניקו תשואה טובה יותר בזמן פרישתכם.


פנסיה
איך לטפל בפנסיה שנה לפני הפרישה?


אלו הדברים שיש לעשות שנה לפני יציאתכם לפנסיה:

1. עשו סדר כל הניירת שלכם, הבינו מהיש בהם והיכן מצויים החסכונות הפנסיוניים שלכם, מהם אתם עתידים לקחת קצבה.

2. בררו מאיפה מגיעה לכם קצבה חייבת במס ומאיפה מגיעה לכם קצבה הפטורה ממס.

3. הבינו מאיזה פוליסות או קרנות הכי כדאי לקבל קצבה. ייתכן וישנם מספר מקומות מהם ניתן לקבל קצבה ויש לעשות בדיקה מאין הכי משתלם לקבל אותה.

4. הכינו טפסי 106 ממקומות העבודה הקודמים שלכם ואישורי פקיד שומה על משיכות פיצויים שבצעתם.

5. בדקו איפה הכי כדאי לנהל את החיסכון שלכם לאחר הפרישה, כך שתיהנו מתנאים טובים (לדוגמה דמי ניהול הוגנים).

6. במידה ואתם מעוניינים לנייד את החיסכון הפנסיוני שלכם יש לעשות זאת לפני קבלת הקצבה בפועל. דאגו לעשות זאת בזמן.

7. הקדישו מחשבה להבין מה יהיו כעת הצרכים שלכם ושל בני משפחתכם מבחינה בריאותית, צרכי ילדים וכדומה והתנהלו בתבונה בניהול החסכונות, קופות הגמל והקצבה המתוכננת.
יצאנו לפנסיה אבל אין לנו הכנסה מספקת. מה עושים?


אפשרות חשובה בדיוק לבעייה זו נקראת "משכנתא הפוכה" ובה תקבלו הלוואה על חשבון נכס שברשותכם ושלא תרצו לממש, כמו דירה או בית בו אתם מתגוררים. הרעיון: הבנק או החברה המלווה נותנים לכם סכום חודשי על חשבון הנכס שברשותכם. ביום בו תחזירו ציוד לבורא יצטרכו היורשים להחזיר את החוב לבנק ויוכלו לעשות זאת במימוש הנכס על ידי מכירתו או השכרתו או מכספם שלהם. אם זה מזכיר לכם משכנתא זה לא מקרה - זו משכנתא בהפוך: סכומים קטנים שאתם מקבלים על בסיס חודשי על חשבון הנכס הגדול. זה מתאים מאד למי שיצאו לפנסיה ואין להם מספיק הכנסות לצורך הקיום.
איך לחסוך לפנסיה בצורה נבונה?את כספי הפנסיה, אותם סכומי כסף שאנו אמורים להתקיים מהם לאחר גיל הפרישה, כדאי לנהל בצורה נבונה כבר מגיל צעיר. הנה כמה עצות שיעזרו לכם לעשות זאת:

1. היו מעורבים. אל תשאירו את ההחלטה באיזה אפיקי השקעה יהיה מושקע כספכם רק בידי המעביד או הבנק. פנו לקבלת ייעוץ פנסיוני, שרות שניתן ברב הבנקים,והיו ערניים לגבי אפשרויות ההשקעה השונות. בדקו מה עלות העמלות שאתם משלמים ואת גובה ההכנסה החודשית שתקבלו בזמן הפנסיה.

2. אם הנך שכיר שעבר למקום עבודה חדש, אינך חייב להעביר אוטומטית גם את תוכניות הפנסיה שלך לאלו שהבוס החדש ממליץ עליהן. בחן ובדוק מה משתלם לך ביותר לעשות ועמוד על זכותך להחליט איזו תוכנית פנסיה מועדפת עליך.

3. אם הנך עצמאי, רצוי שתבדוק אצל יועצים מוסמכים שאינם בעלי אינטרסים, לגבי תוכניות הפנסיה המשתלמות לך.

4. חסכון פנסיוני המתחיל בגיל צעיר, תמיד משתלם יותר. כדאי לקחת זאת בחשבון, כולל מי שמנהל עסק עצמאי.

5. לשכירים מומלץ לוודא עם המעסיקים כי מופרש להם לפנסיה לפחות 10%-14% משכרם ואילו לעצמאיים מומלץ לנצל את הטבות המס שנותנת המדינה על הפרשות כספיות עד סכום של 20 אלף ש"ח בשנה. הפרשות הקטנות מאלו, פחות משתלמות.

6. עשו את כל השיקולים הנדרשים לפני שאתם בוחרים להשתמש בכספי קרן ההשתלמות למטרות רכישה גדולות. זהו חסכון משתלם ביותר לטווח ארוך, בגלל הטבות המס המצויינות שיש עליו.

7. במידה ופוטרתם, השתדלו ככל האפשר להמנע ממשיכת כספי הפיצויים כולם, מאחר ומשיכה שכזו תפגע מאד בפנסיה. במידה ויש לכם, העדיפו לפתוח חסכונות אחרים ובמידת הצורך לבקש הלוואה.

8. תוכניות הפנסיה אמורות להתעדכן ע"פ מצב משפחתי והשינויים בו (לדוג' ילדים שעברו את גיל 18, או הצטרפות תינוק נוסף), אלו משפיעים ישירות על הפרמיה המשולמת לביטוחי החיים, לכן חשוב לזכור לעדכן ולבצע את השינויים הדרושים בזמן, כאשר המטרה היא צבירת כספי פנסיה רבים יותר.
איך לשמור על הטיפוח בגיל הזהב?כך תשמרי על טיפוח בגיל הזהב:

1. אל תתאמצי לקנות את הבגדים הכי אפנתיים שיש. התאימי את הבגדים שאת קונה למבנה גופך ולנוחיותך.

2. ודאי שהבגד "יושב" טוב מכל הכיוונים.

3. העדיפי חולצות שלא חושפות את כל החלק העליון של היד, אלא כאלה שמסתירות אותו מעט.

4. אינך חייבת ללכת עם חולצה סגורה המסתירה את כל המחשוף. ההפך הוא הנכון, איזור המחשוף יכול להיישאר פתוח וניתן לענוד שרשרת שתתאים לבגד.

5. התייעצי עם הספר לגבי צביעת השיער. לא לכל אחת מחמיאה הצביעה. ישנן נשים שצבע השיער דווקא מדגיש אצלן את הקמטים וצבע העור החיוור.

6. המעיטי באיפור ובכל מקרה אל תדגישי את איזור העיניים.

7. שמרי על כושר והרבי לצעוד ברגל.

8. פנקי את עצמך בסבונים ובקרמים ריחניים ונעימים.

9. השתדלי, ככל הניתן, לשבת וללכת זקופה.

10. ולבסוף, מצאי תעסוקה מהנה ומספקת לשעות הפנאי ואל תוותרי על קשרי ידידות. כל אלה יתרמו לאושרך וישפיעו גם על המראה.
מהם הסכומים הניתנים להפקדה לשכירים?עמית שכיר יכול להפקיד לקופה עד 5% משכרו וזאת בתנאי שהמעסיק מפקיד אחוז זהה לקופה.

עמית שכיר רשאי להפקיד 2% נוספים מהכנסתו ללא תלות בהפקדות המעסיק וכך גם המעסיק ללא תלות בהפקדות העובד. מעסיק אשר מפקיד בעבור העובד עבור אבדן כושר עבודה – הפקדה זו כאמור נכללת בתקרת ההפקדות המקסימאלית המותרת למעסיק – עד 7.5%. תקרת ההכנסה המזכה ובה ניתן להפקיד כספים לקופת גמל לתגמולים לעמיתים שכירים היא משכורתו של העובד עד לתקרה של ארבע פעמים מתקרת השכר הממוצעת במשק ועד 7.5% מעביד ו 7% עובד (נכון לינואר 2009 – 31,712 ₪). הפקדות מעל לתקרה זו לא יזכו בהטבות מס במועד ההפקדה.
מה חשוב לדעת לגבי הפנסיה שלי?


לפנסיה חשוב להתחיל לחסוך מגיל צעיר - כל שנת חסכון תאפשר קצבת פנסיה גבוהה יותר בשנות הזקנה. עשו הכל כדי להפריש לקרן הפנסיה גם אם המשכורת אינה גבוהה והמצב לא קל. ברמות שכר גבוהות - הפנסיה עדיפה על קופת גמל וביטוח מנהלים שהן אופציות קורצות בגלל האפשרויות "לקחת את הכסף" אבל אינן מבטיחות הכנסה קבועה לעת זקנה.

הגולש דני מעיר לברי המזל שבינינו: לגבי משכורות גבוהות (מעל פעמיים השכר הממוצע במשק), כדאי מאד לחסוך **גם** בביטוח מנהלים הוני, אחרת תשלמו מס בעת קבלת הפנסיה כמו מס על משכורת.
איך לזכור טוב יותר בגיל השלישי?הנה כמה דרכים לשיפור הזיכרון בגיל השלישי:

1. ציון אירועים ותאריכים חשובים על לוח שנה בצורה מסודרת.

2. לרשום דברים נחוצים (כמו מטלות ורעיונות) על פתקים ולהניח אותם בפינות שונות בבית.

3. להקליט הודעות במשיבון או בטלפון הסלולארי עם תזכורות לדברים נחוצים.

4. להניח חפצים לא במקום כתזכורת - למשל שקית קפה ליד הדלת תזכיר לכם לא לשכוח את המשקפיים בצאתכם.

5. ובעיקר, לנסות ולהקפיד להחזיר כל דבר למקומו, דבר שיקל עליכם על סדר והתמצאות.
על איזה כלל בהשקעות צריכים להקפיד "אנשים פשוטים" שאינם מקצועים בשוק ההון?


אנשים מין השורה, המרוויחים סכומים שאינם הרבה מעל לממוצע, צריכים להתנהג בהשקעותיהם לפי "המודל הצ'יליאני" האומר שרמת הסיכון בהשקעה קשורה לגיל הלקוח. כלומר, ככל שהלקוח צעיר יותר רצוי שישקיע יותר במניות וככל שהוא מתבגר ומתקרב לגיל הפנסיה מוטב לו למתן את השקעותיו ולהפוך אותן לסולידיות יותר.
באיזה אתר אפשר למצוא כספים בחשבונות פנסיה וחסכונות אבודים?פעמים רבות במהלך חיינו, מסיבות שונות, אנו מאבדים את הקשר עם חסכון בבנק כלשהו, קרן פנסיה במקום עבודה שעזבנו, קופת גמל או קרן השתלמות שנשכחו ועוד. האתר של משרד האוצר מאפשר מעתה איתור של הכספים הללו. לא תראו שם את היתרה בכל חשבון, אבל תוכלו לגלות את החשבונות השייכים לכם בכל בנק וקרן.

חשוב לא פחות - באתר ניתן גם לגלות חסכונות וכספים של קרובי משפחה שנפטרו!


איך לבחור חיסכון פנסיוני?לפני בחירת חיסכון פנסיוני (קרן פנסיה, השתלמות או קופת גמל) יש לבדוק את הדברים הבאים:

- התשואה המובטחת

- רמת הסיכון במסלולי ההשקעה השונים ובחירת המסלול המועדף והמתאים לכם

- גובה דמי הניהול (רצוי להתמקח על מנת להשיג את דמי הניהול הנמוכים ביותר)

- בדיקת הכיסויים הביטוחיים הנלווים בקרנות הפנסיה לפי השינויים החלים בחיי המבוטח

האם זה נכון שהפקדות לקופת גמל ע"י עצמאיים תקטין את חבות המס?


בכדי לקבל את הטבות המס בגין הפקדה לקופת גמל שאינה קופת פנסיה חייבים להפקיד קודם לתוכנית פנסיה סכום של 13,000 ש"ח. לפי החוק שנכנס לפני זמן לא רב, כל עצמאי במדינת ישראל חייב להפקיד קודם את הסכום הראשוני לשנה ורק אח"כ ניתן יהיה להפקיד לקופת גמל.
איך לתכנן את הפנסיה מבחינה פיננסית?כך כדאי לתכנן את הפנסיה מבחינה פיננסית:

1. לחשב מה יהיו ההכנסות התקציביות וההוניות בזמן הפרישה.

2. לחשב את הסכומים להם תדרשו בפועל.

3. לחשב מה יהיה הפער בין ההכנסה בפועל לצרכים שלכם.

4. לערוך תכנון של הכנסות והוצאות שוטפות.

5. לצבוע נכסים עבור מטרות מוגדרות.

6. להתאים את רמת הסיכון, אפיקי ההשקעה של הנכסים הפנסיונים והפיננסים וחלוקת הנכסים.

7. לעשות תכנון מס.
איך לעבור לקרן פנסיה או קופת גמל חדשה?הנה מספר פרטים חשובים לגבי מעב לקופת גמל אן קרן פנסיה חדשה:

1. יש להגיש טפסי מעבר למנהל הקופה או לקרן אליה רוצים לעבור

2. מנהל הקופה או הקרן החדשה אחראי להעביר את הבקשה למנהל הקרן אותה מבקש העמית לעזוב

3. המעבר צריך להתבצע תוך שבעה ימי עסקים

4. לא יהיה קנס כספי על מעבר מקופה לקופה

5. במידה והעמית רוצה לחזור לקופה הראשונה, הדבר יתבצע תוך 18 ימים ממועד הגשת הבקשה הראשונה, אם הכספים עברו כבר לקופה המקבלת הם יוחזרו לקופה המקורית תוך 10 ימי עסקים
איזה פורטל כדאי לפנסיונרים ולאנשים גיל השלישי להכיר?
מהו הזמן הנכון בשנה לפרישה מהעבודה?
איך לבדוק תשואות בחיסכון פנסיוני?
מהם מסלולי חיסכון מותאמי גיל?
לכמה זמן לשמור דיווחים מחברות דיווח?


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.