» «
ויזואלי
כך נראית הציפור יונת הסלעים?


יונת הסלעים היא ציפור נפוצה ממשפחת יוניים. צבעיה אופייניים - גוף אפור-כחלחל, שהי פסים שחורים לצד הכנף. הראש כהה יותר ומבריק. בלהקות מעל גגות העיר ומצוקי ההרים. פושטות על שדות וככרות בעיר. מיונת הסלעים פותחו רוב זני היונים התרבותיות. יציבה, כלומר אינה נודדת. רואים אותה בכל הארץ.
הגדרת ציפורים
איך נראית סלעית שחורת-בטן?


סלעית שחורת בטן, כסלעית לבנת-הכנף, אף היא שוכנת מדבר. נמנית על משפחת הקיכליים. סימנה: כנפיים ובטן שחורות, לבן הוא בעיקר הזנב, שאף הוא שחור המרכזו, כסימן איתות לבני מינה. יציבה, כלומר אינה נודדת ככמה מיני סלעית אחרים, אלא חיה לאורך כל השנה בנגב הדרומי. בהר הנגב היא מוחלפת על ידי סלעית לבנת-כנף. היא נוטה להתקרב לבני אדם, לצוד חרקים ולאכול שיירי מזון בחניונים.
הגדרת ציפורים
איך נראה הקורא?


ציפור מדברית יציבה ממשפחת פסיוניים. עוף קרקע אוכל זרעים, הנע בדרך כלל בהליכה. תעופתו כבדה ורועשת, רק לצורכי בריחה. נבדל מקרובת משפחתו החוגלה, הנפוצה בחבלים הצפוניים יותר של הארץ בחדגוניות צבעיה. הזכר יותר צבעוני מהנקבה. בולטים קרום האוזן הלבן ונוצות ורודות בכנף. מהביצים המוטלות בקן על הקרקע בוקעים אפרוחים, ההולכים מיד בעקבות האם.
הגדרת ציפורים
איך נראית עוזניית הנגב?


עוזניית הנגב שייכת למשפחת ניציים, תת-משפחת הנשרים. בניגוד לעיט (שיש המכנים אותו נשר), הוא אוכל פגרים, הגדול בעופות המעופפים בארץ (מוטת כנפיים עד 290 ס"מ). תפוצתו באפריקה, ובארץ היה עד שנות השמונים תת-מין ייחודי, שנעלם כליל מהטבע. יש כוונה להחזירו לטבע מאוכלוסיות הגדלות בגן הזואולוגי בתל-אביב.

ציפור יציבה

ויזואלי
איך נראית חוחית?


ציפור שיר (סיווג הכולל את כל הציפורים הקטנות המשמיעות קולן להכרזה טריטוריאלית) קטנה, שהולכת ונעלמת מנופינו. זוהי ציפור יפהפיה, הניכרת בכתם האדום שעל צידי ראשה, המשלים פסיפס צבעים של צהוב, חום, שחור ולבן. נמנית על שפחת הפרושיים, שרובם אוכלי זרעים, ומתמחה בזרעי המורכבים הקוצניים (ברקן, גדילן וכו'). בשל יופיה נהגו הערבים לצוד אותה ולכלוא אותה בכלובים למכירה. כיום אסור המנהג הזה, אך התחרות עם עופות אחרים - עורבים, בולבולים וכו' - גרמה לצמצום במספר החוחיות.
הגדרת ציפורים
איך נראית הציפור סלעית לבנת-כנף?


סלעית לבנת-כנף היא מהיפות בציפורי המדבר. נמנית על משפחת הקיכליים. סימנה: כנפיים שחורות על רקע של בטן לבנה. כתם לבן מופיע על הכנף בתעופה. יציבה, כלומר אינה נודדת ככמה מיני סלעית אחרים, אלא חיה לאורך כל השנה בנגב המרכזי והדרומי. באזור אילת היא מוחלפת על ידי סלעית שחורת-בטן. צבעיה מהווים ניגוד לחדגוניות נוף המדבר.
הגדרת ציפורים
איך נראית הציפור טריסטרמית?


הטריסטרמית היא ציפור ממשפחת הזרזירים, הקרויה על שמו של חוקר אנגלי בשם טריסטרם, שחקר ותאר במאה ה-19 את בעלי החיים בארץ ישראל. צבע הזכר שחור, ואילו הנקבה אפורה. במעופה נחשף הצבע הכתום של נוצות הכנף שלה. לא פחות בולט הציוץ השרקני של להקות הטריסטרמיות החולפון בשריקה, או נעמדות על עצים. יציבה באזורי הערבה וים המלח ועד הגולן.
הגדרת ציפורים
איך נראה החנקן הגדול?


החנקנים הם ציפורי-שיר, ממשפחת החנקניים. החנקן הגדול הוא הטיפוסי ביניהם. הוא תוקף לטאות וחרדונים, ושופדם על קוצים או גדרות תייל, המשמים לו מזווה. ניכר בצבעו האפור-לבן עם כתמים שחורים. ציפור יציבה הנראית בכל חלקי הארץ בשדות וחורשים.


פלמינגו
איך נראה הפלמינגו?


הפלמינגו הוא עוף מים גדול, המתקבץ ללהקות בבריכות מים מלוחים באילת ובחוף הים התיכון. סימנם: רגליים וצוואר ארוכים ומקור כפוף השחור בקצהו. הצעירים אפורים, אך לבוגרים רגליים אדומות וגוף לבן וורוד. ציפור חולפת, אך יש להקות יציבות של מאות פרטים בבריכות המלח שליד אילת.
איך נראית ורדית סיני?


ורדית סיני היא ציפור יציבה ממשפחת פרושיים, המצויה אך ורק בדרום הנגב ובסיני. אוכלת זרעים ומגיעה מדי יום למעיינות ומקווי מים לשתיה. צבעי הנקבה אינם נבדלים בהרבה מאלה של הדרור, אך צבע הזכר ורוד, כמעט אדום בחזהו ובקדמת הראש.
איך נראית הציפור שחור-זנב?


ציפור זו מקורבת מאד לסלעיות. נמנית על משפחת הקיכליים. סימנה: גוף אפור אחיד, אך זנב שחור מובהק. בעת שהיא נוחתת ממעופה, או מתגלה היא פורשת את זנבה ושומטת כנפיה, במעין איתות והצהרת בעלות על נחלתה, כנגד בני מינה. יציבה, כלומר אינה נודדת אלא חיה בקביעות בצל עצי שיטה בערבה, בנגב המרכזי והדרומי ואף בבקעת הירדן.
איך נראה הבולבול צהוב-השת?


יש להקדים ולומר כי השם בולבול הוא ערבי, והוא המקביל המזרחי לזמיר, וניתן לציפור זו בשל המורכבות הקולית של שירתה המחקה ציוץ של ציפורים אחרות. הבולבול הוא ציפור טרופית, שתפוצתה מדרום אפריקה ועד לדרום תורכיה. הצבע האפור של הגוף והכנפיים מגוון על ידי כתם צהוב באזור התת-שת. יציב בארץ ודוגר בישובי אדם. בארצות ערב נכלאים הבולבולים בכלובים ונמכרים לכל המרבה במחיר.
איך נראה הבז השחור?


הבז השחור הוא דורס (שם כללי לעופות טורפים) יציב בעמק הערבה ובהר הנגב. נמנה עם משפחת הבזיים. ניכרים בצבעו השחור, במקורו הכפוף, ורגליהם מהמצויידות בצפרניים חדות (טופרים). הוא קטן וזריז, וניזון מטריפת ציפורים קטנות החולפות בארץ בעונות הנדידה החולף בשמי הארץ בעונות הנדידה (מרץ-מאי, וספטמבר-נובמבר).
איך נראה שרקרק גמדי?


ציפור יציבה ממשפחת שרקרקיים, המצויה בארץ רק בעמק הערבה וים המלח. להבדיל ממיני השרקרק האחרים, צבע הגוף ירוק-כחול, צבע הכנף כתום בהיר, ובעת המעוף נשמעת שריקה. טורפת חרקים ודבורים במעופם (שמה האנגלי הוא "אוכלת נמלים").


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.