» «
תורכיה
על מה להקפיד בקניות בטורקיה ובעיר איסטנבול?


הנה 6 עצות חשובות לקנייה בטורקיה עם דגש על איסטנבול:

1. הציעו לכם מחיר? הציעו חצי ממנו ובהתמקחות תוכלו להעלות בהדרגה עד להגעה למחיר מסוכם. התורכים מצפים שתתמקחו.

2. התורכים שמחים לקבל כסף זר (דולרים, יורו) ובמרבית החנויות לא תהיה בעיה לשלם בו. שימו לב לשער ההמרה שבו מחושב המחיר.

3. הצטיידו גם במזומן. בחנויות מקבלים אמנם את כרטיסי האשראי הבינלאומיים המוכרים, אבל בחנויות קטנות וכפריות, לא תמיד!

4. אם המוכר יבקש עמלה נוספת, בגלל שאתם משלמים בכרטיס אשראי - סרבו בהחלטיות! הוא מנסה אתכם..

5. בחנויות שיש עליהם שלט של Tax Free תוכלו לקבל מעין המחאת החזר וכל הקניות במחירים של מעל 118 לירות טורקיות לקניה, תוכלו לקבל החזר ביציאה מטורקיה - בדוכן ה-Cash Refund שבשדה התעופה.

6. אם קניתם ואתם נאלצים לשלוח הביתה את הקניה, אל תסכימו שהמוכר ישלח ללא נוכחותכם (מובטחים מוכרים שישלחו מוצר ירוד, פגום, או סתם לא ישלחו). קבלו אישור משלוח ביד לידכם ושימרו אותו. אל תסכימו למשלוח בדואר אלא רק בחברות שילוח מקצועיות ובינלאומיות.
טורקיה
איך להתנייד באנטליה שבטורקיה?


בעיקרון כל המחירים של כל התחבורות בטורקיה הם הוגנים ושווים לכל כיס.
אם מדובר בנסיעות למרחקים קצרים של עד 20 קילומטרים, עדיף לקחת מונית, ניתן ורצוי בהחלט להתמקח על המחיר, אל תסכימו מראש למחיר ואל תציעו אתם מחיר, תנו להם להחליט על המחיר ואתם תחליטו האם מתאים לכם.
אם מרחק הנסיעה שלכם הוא יותר מעשרים קילומטרים, חפשו אוטובוס שבפינות הפגושים שלו יש אור צהוב מהבהב בקביעות, אלה האוטובוסים המקומיים ויש להם מסלול קבוע, מה שטוב זה שבהרמת יד פשוטה ונפנוף לנהג, הוא יוריד אותכם גם באמצע העיר, הכל תלוי בכם איפה תרצו לרדת וכמה מהר תרימו את היד.
תורכיה
איפה יש מסעדה טובה בבזאר הגדול באיסטנבול?


בבזאר הגדול באיסטנבול יש עושר של מתנות וקניות, אבל המסעדות בו, אם לנקוט לשון המעטה, הן לא מהמשובחות. בבזאר יש מסעדה טעימה מאד ולא יקרה מדי, עם מאכלים טורקיים מעולים, שגם אנשי הבזאר מרבים להמליץ עליה, בשם "Kosk Cafe & Resturant". היא מצוייה בסימטה שניה מהרחוב המרכזי (רחוב התכשיטים, שממנו נכנסים לרוב). הכתובת: Kapalicarsi Keseciler 102 והטלפון, אם תצטרכו עזרה: 90-212-513-00-72. האוכל בה מצויין וטרי ואפילו הקפה טעים.. ארוחה טובה ונדיבה למשפחה, תעלה לכם כ-70 לירות טורקיות (פחות מ-200 ש"ח בעת כתיבת הטיפ).
אנטליה
תקנות התעופה החדשות/ישנות בטורקיה - סוד חשוב לנוסעים לתורכיה
רציתי לשתף אתכם במקרה/טיפ שקרה לי , ושתוכלו לנצל את הטעות שלי לתועלתכם.

באחת הנסיעות שלי ושל משפחתי לתורכיה, בדרך חזרה לארץ ולאחר מסירת המזוודות בדלפקים, עלינו לאולם ההמתנה עם החנויות דיוטי פרי מסעדות וכו'.

כשפתחו את השערים והכניסו את הנוסעים ומטלטליהם לבדיקה לפני העליה למטוס , הם פשוט החרימו לאנשים שם בשמים יקרים ,שמפו, משקאות, ושאר טובין "שאסור" להעלות למטוס לפי התקנות החדשות.

אנשים התרעמו, צעקו ומה לא. כלום לא עזר והם נאלצו ל"השליך" את הטובין לפח גדול שהחברה התורכים אירגנו לשם כך. לאחר ההמראה שלנו לארץ, כנראה הם חגגו על הטובין.

לכן, חשוב מאוד שתכניסו את הכל למזוודות ואל תעלו למטוס דברים לא נחוצים.

תורכיה

תורכיה
איזה טיפים יש לבזאר הגדול באיסטנבול?


בבזאר הגדול כדאי לשים לב לפרטים הבאים:

1. אם אתם באיזור שעיקרו מסחר מסוג מסוים ויש בו עסק בתחום אחר (למשל חנות תכשיטים בלב האיזור של הקרמיקה), מחיריו יהיו גבוהים יותר מאשר באיזור המוקדש לתחום שלו - בשל היעדר תחרות.

2. אומרים לכם מחיר? - בלי לחשוב הציעו חצי ממנו. זה נשמע חצוף לעיתים אבל זה המחול שהמוכרים יודעים לרקוד היטב. מרגע זה הם יתחילו לרדת, תוך בכי בלתי פוסק על חייהם הקשים והרווח המועט בתחום. האמנתם? - בעיה שלכם. לא האמנתם ועמדתם על שלכם? - הם ימשיכו להוריד עד שיגיעו קרוב להצעתכם ובשלב הזה הוסיפו חלקיק קטן כדי להראות שאתם בני אדם והעיסקה תעלה חיוכים ענקיים על פני כולם. זיכרו - היו עקביים ובלתי לחיצים ותגלו כמה זה כיף לקבל את מה שרציתם בכמעט חצי מחיר.

3. בשולי השוק המקורה, ניצבים להם רחובות עם אלפי חנויות, לפי תחומי התמחות. תוכלו לקנות בהם כמעט כל מה שתרצו, במחירים נמוכים, ברוב המקרים. שם אין תיירים אלא רק טורקים והרווח כולו שלכם, כי הקומבינות אוהבות את הקרירות של השוק המקורה.
תורכיה
אי שקט ומקסים בסביבות איסטנבול - איפה יש?
האי קינלי (או בשמו המלא 'קינליאדה') הוא אי מקסים במרחק של חצי שעה מאיסטנבול, במעבורת, בעלות של 3 לירות טורקיות (כ-7 ש"ח בזמן כתיבת הטיפ). אין בו מלונות, אלא רק בתי נופש של עשירי יוון, במיוחד מהקהילה הארמנית. מסיבה זו אין בו כמעט תיירים אלא בעיקר טורקים אמידים ולא פלצניים בעליל..

באי תוכלו למצוא את הקסם של האיים היווניים השקטים והלא עמוסי תיירים (למעט יום ראשון, שבו המון מבקרים מאיסטנבול מציפים גם אותו וגם את שאר "איי הנסיכים", שעליהם הוא נמנה). באי חופי ים נעימים ביותר (אבנים ולא חול ים - הביאו כפכפים!), מעט מאד תיירים, מסעדות פשוטות וטעימות, חנויות קטנות ונעימות ובעיקר שלווה רוגעת, במרחק של כלום מהעיר ההומה, איסטנבול.

גם האיים האחרים, הרחוקים יותר, מרהיבים ורובם שקטים. בויוקדה, הגדול ביותר באיי הנסיכים, הוא אי תיירותי והומה ביותר, מקום מגורי הקיץ של רבים מבני הקהילה היהודית של תורכיה. באי יש מלונות גדולים ומפוארים, למי שמעוניין לישון או לבלות חופשה אחרת, באיי הנסיכים.
תורכיה
מה חובה לראות כשמבקרים בעיר איסטנבול?באיסטנבול הדברים הללו מומלצים, בכל מקרה:

המסגד הכחול - מדהים ביופיו, בעיקר מבחוץ. הכניסה בחינם.

ארמון טופקאפי - מספיק לראות בו את הארמון. על אוצרות המלוכה וההרמון (חדרי המגורים) אפשר לוותר.

הבזאר הגדול - השוק המקורה הגדול בעולם.

שוק התבלינים ('השוק המצרי') - כל מעדני המזרח וטורקיה.

רח' איסתקלל וכיכר טקסים - רחוב השופינג ומרכז העיר ההומה של איסטנבול. בתי קפה, מסעדות, חנויות. הכי זול בעיר.

שיט על הבוספורוס - חוויה חביבה ביותר. במיוחד בלילה.

איי הנסיכים - בהפלגה של פחות משעה תוכלו לראות את האיים המקסימים, שבהם נופשים עשירי טורקיה, בבתי הקיץ שלהם.
תורכיה
מהאתרים הפופולאריים בטורקיה - מה אפשר לעשות בה מלבד ההשתכשכות במים?
בפמוקלה יש את העתיקות הקבועות: אמפיתיאטרון רומי, עתיקות העיר ועוד. אבל יש עוד כמה:

- בריכות המים במורד ההר, עם המוני תיירים בעונה, רובם ככולם רק משכשכים את הרגליים. אלה לא בריכות של ממש, אבל זה מה שכולל הכרטיס הרגיל (20 לירות טורקיות - TL).

- הבריכה העתיקה (The Antique Pool) - תענוג של בריכה, עם עמודים עתיקים, שבורים, בתוך מימיה. הם מיתגו אותה כבריכה שקליאופטרה נהגה לרחוץ בה. אולי בגלל זה היא מחייבת כרטיס נוסף של 23 לירות טורקיות. הבריכה נפתחת בכל יום ב-8:00 ונסגרת ב-19:00. רשמית, הכרטיס מאפשר שעתיים שחיה.

- מוזיאון העיר הרומית העתיקה היראפוליס, שנמצא בין בריכות ההר ובין הבריכה העתיקה. נפתח בכל יום בשעה 9:00. לא מחייב תשלום נוסף לכרטיס הבסיס.


תורכיה
איך לחסוך באיסטנבול?


הנה מספר דרכים לחיסכון באיסטנבול:

1. נסיעה באוטובוס, מעבורת ואפילו אוטובוס Sightseeing Istanbul - הילדים בחינם.

2. אל המסגד הכחול ניתן להיכנס בחינם. מבחוץ יופיו מדהים אבל גם מבפנים הוא נחמד מאד.

3. הגעה משדה התעופה לעיר היא הזולה יותר. למטרו, רדו בבית הנתיבות, שתי קומות למטה.

4. בארמון טופקאפי ניתן לדלג על ההרמון. מעבר לעוד ועוד פאר, הם מיותרים ולא יוסיפו דבר לכם ולילדיכם.

5. נסיעה באוטובוס Sightseeing Istanbul תיתן לכם יום שלם של נסיעות באתרים המרכזיים של העיר + הדרכה (בסיסית) וחוויות, הכל במחיר 20 יורו. שווה! אם תגיעו ב-9:45 תוכלו להתיישב בשורה הקדמית של קומה שניה - המקומות הכי טובים!
אהבה (Agva), מעיירות החוף של הים השחור - מה אפשר לעשות בה?
באהבה, שלחוף הים השחור, עיר ים פופולארית, תוכלו בעיקר ליהנות מחופים רחבים ונעימים (הכניסה בתשלום).

- ארוחות דגים נפלאות תוכלו לאכול במסעדות שעל גדת המפרץ השקט שממערב למרכז העיירה. בשיטוט במרכז לא תוכלו להחמיצו - הוא נראה כאגם קסום ויושבים במרפסות על גדותיו.

- סירות משיטות במפרץ הקטן, את המעוניינים.

- מעבר לכך, יש מיתחם מערבי לעיירה (נוסעים בדרך הים מזרחה עד שמגיעים לפניה ימינה, אל גשר. חצו אותו והמשיכו לנסוע עד שתגיעו למיתחם קמפינג נעים). המיתחם, שבאמצעו נהר, מלא במסעדות קסומות ומלונות קטנים ועממיים אבל הקסם שלו הוא בשייט בסירות שעל הנהר שבו. ניתן לשוט בו מצד לצד, על ידי "מעלית" נהר ידנית - שאותה משיט בחור באמצעות שריריו - הוא מושך את החבל העובר באמצעה - צריך לראות כדי להאמין. הגברים יכולים לבקש להשיט בעצמם. זה כיף!
יש טיפים למסגד הכחול באיסטנבול?


המסגד הכחול הוא אחד היפים שבעיר המרכזית של טורקיה. הנה כמה טיפים באשר למקום זה:

1. הכניסה אל המסגד הכחול היא חינמית. ילדים לא צריכים יותר ממסגד אחד בטיול וגם אתם לא תקבלו תובנות חדשות מיותר מזה. לכו עליו.

2. בפתח יש הוראות לנשים ולגברים וכבר ראינו כאלה שחושבים לעזוב, בשל בגדים קצרים. לא צריך - הם נותנים בפתח של, כדי לעטוף את האיברים הגלויים.

3. בעונת תיירות השיא, מנסים השומרים לפצל את התור ולהפנות את התיירים לתור צדדי, עמוס ואיטי. כשהם עושים זאת, אל תגיבו והמשיכו לעמוד בתור "הטורקי". הוא מהיר יותר ואיש לא ישאל אתכם דבר (אם שואלים - אתם לא מבינים דבר, הרי אינכם דוברים אנגלית.)
יש טיפים לשמורת ידיגולר בצפון טורקיה?
בשמורת שבעת האגמים, Yedigoller כפי שהיא נקראת בטורקית, אחד המקומות הקסומים בצפון טורקיה, תוכלו ליהנות מיום-יומיים של פיקניק וקמפינג בטבע, באוירה של גן עדן אמיתי, שליו, נקי וטבעי - בלי שמץ של מיסחור או ציויליזציה. שימו לב לדברים הבאים:

- בקיץ ניתן להגיע גם ברכב רגיל (נסיעה של כשעה מבולו) בעונות המעבר - בררו מראש. בחורף - רק עם רכב שטח ולא ברכב בודד.

- צבעי השמורה בסתיו ובאביב והפריחה בעונות אלה, שונים ויפים פי כמה מאלה של הקיץ.

- בשמורה אין שחייה במים, כך שאם אתם מחפשים מקומות שחייה - מיצאו מקום אחר.

- השהייה בשמורה בחינם. על אוהל או רכב שחונים ללילה תצטרכו לשלם סכומים סמליים של 10 לירות טורקיות.

- הביאו עימכם את כל האוכל הנדרש. אין בסביבה שום מקומות לקנות אוכל או מסעדות.

- התורכים נוהגים לעשות בה "על האש" (מנגל בלשונם - הרי זו מילה טורקית במקור), כך שיש שם מתקני מנגל מובנים, אבל במצב לא טוב. אם אתם מתכננים - הביאו מנגל שקניתם בדרך, בגרושים.

- לשמורה מגיעים אנשים מיוחדים ומעטים (למעט סופשבוע, במיוחד יום ראשון), בעיקר כיוון שהדרך אליה ארוכה ורצופה מהמורות. היו ידידותיים וחייכנים ואל תתביישו להציע להם קפה או ממתקים ותגלו אנשים נדיבים וחביבים באופן יוצא דופן, אפילו לגבי העם התורכי, שהוא עצמו מהחביבים והנעימים שיש.
איפה יש קמפינג בעיירה פמוקלה?


מול הכניסה התחתונה. לבריכות ולאתר (המשיכו עוד 30 מטר והביטו לשמאלכם) יש קמפינג לקראוונים.

אבל הקמפינג המגניב באמת נמצא על ההר שממול והוא נקרא Tepe's Camping.

הוראות: חפשו את הכניסה הדרומית לאתר וקצת לפניו ראו שיש התפצלות לימין, במעלה ההר. עלו כ-5 ק"מ, ממש אל פסגת ההר וממש בכניסה לכפר השני שתיראו, יש פנייה ימינה לשביל שמוביל לקמפינג. יש שם דשא נעים לאוהלים, חניה לקראוונים, בריכת שחייה מדהימה, מסעדה קטנה, ארוחת בוקר כלולה במחיר ומקלחות ושירותים צמודים ונקיים. והכי חשוב: יש שם את הנוף הכי יפה שתראו ותוכלו לאכול את ארוחת הבוקר שלכם (או כל ארוחה אחרת) מול הנוף היפה כל כך.
שינה בספרנבולו (Safranbulu) ההיסטורית, עיר אדריכלות העץ של תורכיה - איפה לישון בה?
בספרנבולו (צפון תורכיה), עיר התורכית והעתיקה, אחד המקומות היפים בעולם (עיר לשימור של אונסקו), תוכלו לישון במבחר מלונות ופנסיונים. חלק גדול מהם ממוקם בבתים היסטוריים וקסומים.

האפשרויות - בהתאם לתקציב.

אנו ממליצים על מלון מקסים, מלון Kalafatoglu, שממוקם במבנה עתיק ומשוחזר. במלון חדרים מקסימים, ברמה של מלון בוטיק. כהרגלנו לקחנו חדר עם ארוחת בוקר בלבד, במחיר מצויין. הוא מצוי בלב העיר העתיקה של ספרנבולו. המלון שקט ביותר, ברחוב שליו, דקה מלב העניינים (לכו בשוק התיירים של המרכז עד סופו העליון והתקדמו 40 מטר ברחוב Akpinar למספר 32A. טלפון: 0370-725-2411.
מה כדאי לראות בשילה (Sile), עיר המגדלור של תורכיה?


בשילה, שלחוף הים השחור, עיר תיירות יפה, מומלץ לפקוד את האתרים הבאים:

1. רחוב המסחר, שמזכיר את הטיילת של זיכרון יעקב. חנויות קטנות עם מיטב תוצרת הכותנה, שבה מתמחה העיירה ובתי קפה עם תצפית מרהיבה אל הים.

2. חוף הים עם התצפית אל המבצר העתיק שעל האי שבחוף העיירה.

3. המגדלור הגבוה בטורקיה (19 מטר גובהו) שעל ההר, בסוף העיירה.
טיסה לאנטליה בטורקיה - מה חשוב לדעת?
ראשית ולפני הכל, הטיסות הסדירות ידועות כדייקניות וככאלה שממריאות בזמן וללא שום עיכובים ולכן מי שרוצה להספיק לדברים חשובים כמו דיוטי פרי, לקיחת טלפון משדה התעופה ושאר סידורים נוספים, רצוי שיקדים ככל האפשר את הגעתו לשדה התעופה.
מנסיון, שלוש שעות לפני פתיחת השער לעלייה למטוס הם זמן סביר בהחלט להגעה לשדה התעופה.
איפה כדאי לקנות גלידה לילדים בעיר ספרנבולו שבתורכיה?


בשיטוט בעיר העתיקה, ממש מול החאן המשופץ בספרנבולו, תוכלו לקנות גלידה בחנות הבשמים, לוקום ותמרוקי הזעפרן שמול הכניסה הראשית של החאן - Imren. המחירים זעירים לעומת פנים החאן והיופי הוא דווקא לצפות בו מבחוץ.

תוכלו לקנות שם בזול, גלידות מצויינות וארטיקים ממיטב התוצרת של "שטראוס" הישראלית (ALGIDA שלהם) ולהסב בחדר ההסבה הנעים של המקום, המוצל והקריר (הסקירה נעשתה באמצע אוגוסט).


מה כדאי לראות בספרנבולו, עיר התרבות ואדריכלות בתי העץ הייחודית של תורכיה?
בספרנבולו מומלץ לפקוד את האתרים הבאים:

- שיטוט בסימטאות והתרשמות מהבניה המיוחדת שבו.

- השוק בעיר העתיקה.

- החאן המשוחזר (Kervan Sarayi) שהוא היום מלון קסום ומסעדה.

- המסגד המרכזי.

- בתים פתוחים, בסגנון של ספרנבולו ההיסטורית.

- הכפר יורוק (10 ק"מ מספרנבולו לכיוון מזרח - פניה שמאלה לכפר) עם מכבסה עתיקה שהיא גאוות הכפר ואירוח למופת בחצר הפנימית של המיני מוזיאון, שהוא חנות ובית קפה ביתי.
איפה אפשר לעשות חמאם באיסטנבול?
שלושה חמאמים מומלצים באיסטנבול:

1. emberlita (מהמאה ה-16, לא רחוק מהבזאר הגדול, הפרדה בין נשים וגברים) - 8 Vezirhan Caddesi

2. Suleymaniye (הכי עתיק, מאז שנת 1492 - תיירותי, לנשים וגברים ללא הפרדה) - מסגד סולמניה Mimar Sinan Cad. No:20

3. Tarihi Gedikpasa Hamam (מהמאה ה-16, שכונתי, עממי, של המקומיים ולפיכך נותן תמורה וזול יותר, קרוב לבזאר הגדול)
איזה מסעדות טובות יש באיסטנבול?
הנה מסעדות טובות באינטנבול:

באיסטנבול עצמה - מסעדות מומלצות:
============================
Imroz שכתובתה Nevizade Sokak No:24
Toda Et Lokantasi ב-Omerpasa No:63
Carne Restaurant ב-Muallimnaci Cad No:17
Robelyu ב-Omerpasa Cad No:38/1
Refik ב-Sofyali Sokak No:10


באי Buyucada - מסעדות מומלצות:
==========================
Buyukada daki tek
Caf? Buyukada
ניווטים ומציאת דרכים בטורקיה - מה חשוב לדעת?


לא לדבר עם המקומיים בכלל על מציאת מקום כזה או אחר, הם מבינים בשניות שאתם תיירים ויכולים לשלוח אותכם ל"אחים" שלהם שישדדו אותכם מבלי שתשימו לב וייעלמו.
עדיף לקחת מפות ו/או GPS ולהסתדר לבד.
ניתן גם להתייעץ עם החבר'ה של חב"ד שישמחו לארח אתכם ולעזור לכם במה שתצטרכו.
בנוסף, רצוי לבקש עזרה בנושא מפקידי הקבלה במלונות, שמורגלים כבר בכגון אלה ומתמצאים היטב בסביבה הקרובה למלון ובאטרקציות אידיאליות כאלה ואחרות.
מה ההבדלים בין השווקים השונים באיסטנבול?
מה להחזיק בתיק הנשנושים בטיול לטורקיה?
דברק (Devrek), עיר מגלפי מקלות ההליכה של תורכיה - מה כדאי לראות בה?
מאיפה לקנות רחת לוקום אסלי בטורקיה?
איפה יש נופים מהממים בקמר שבטורקיה?


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.