» «

תיקון דוד שמש

דוד שמש
איך לחסוך בחשמל ולשמור על דוד השמש?


דוד שמש ממוצע משרת אותנו בין עשר לחמש עשרה שנים. כדי שנהנה מדוד השמש במשך תקופה ארוכה עלינו להקפיד על תחזוקת דוד שמש. אם נקפיד היטב על ההוראות, נצליח להאריך את חיי הדוד, לייעל את עבודתו וליהנות ממים חמים בכל עונות השנה, גם בחורף. לנוחיות הגולשים אנו מביאים כמה עקרונות מרכזיים של תחזוקת דוד שמש.

תחזוקת דוד שמש - שלושה כללים לתחזוקה נכונה:

ניקוי הקולטים - קולטי השמש הם האחראים על חימום המים בדוד באמצעות אנרגיית השמש. תחזוקת דוד שמש כוללת ניקוי קבוע של הקולטים. אם הקולטים יהיו מלוכלכים, הלכלוך עלול להסתיר את שטח הקולט, שטח החימום יקטן והמים יתחממו יותר לאט. ביקור של טכנאי דוד שמש מיומן בתחום תחזוקת דוד שמש לפני עונת החורף ייעל את עבודת הקולטים ויעניק לנו מים חמים גם בימי החורף.

ניקוי האבנית - המים הקשים בישראל מלאים באבנית. כאשר האבנית מצטברת מסביב לדוד ומסביב למאיץ החשמלי, היא מפחיתה את יעילות חימום המים. תחזוקת דוד שמש מחייבת ניקוי אבנית לפחות אחת לשנה. תחזוקת דוד שמש קבועה תחסוך לנו כסף רב ותקטין משמעותית את חשבון החשמל.

בימי החורף הסגריריים אנו נדרשים למאיץ החום מאחר וקרני השמש אינן חזקות מספיק כדי לחמם כמות גדולה של מים. כדי לייעל את חימום המים מומלץ להתקין שרוול מפלסטיק על מאיץ החום. השרוול ימנע את הצטברות האבנית מסביב למאיץ. גם כאן נדרשת פעולה של תחזוקת דוד שמש. עלינו להזמין טכנאי, אחת לתקופה כדי שינקה את השרוול מהאבנית ואם יש צורך יחליף את השרוול.

הקפדה על ניקוי ועל תחזוקת הרכיבים הקטנים - כל דוד שמש מורכב מחלקי חילוף ומרכיבים קטנים כמו צינורות, ברגים ועוד. כל החלקים צוברים אבק ולכלוך. אחת לתקופה יש לנקות את כל הרכיבים ולהקפיד היטב על תחזוקת דוד שמש.
דוד שמש
על מה להקפיד בהתקנת דודי שמש?מי מאיתנו אינו מכיר את הקלישה שהזול הוא בעצם יקר? מי מאיתנו לא מצא עצמו תקוע מול דוד דולף, הצפה בבית או גרוע מכך, עם הוצאה גדולה ובלתי מתוכננת אשר מעיקה על התקציב החודשי?

לא פעם אנו נתקלים בהצעות מפתות ובהנחות ענק אשר אמורות להקל עלינו. הבעיה - כחמישים אחוזים (!) מהדוודים מיוצרים ללא פיקוח ותחת תו תקן מזויף! במילים אחרות, אם נרכוש באופן אקראי דוד שמש קיים סיכוי של חמישים אחוזים שקיבלנו מוצר שאינו ראוי מסיבות רבות.

עם זאת, חוסר הבנה בתחום כלל אינו אמור להשפיע על הסיכוי שנקבל דוד שמש בעייתי ובתנאי שנקפיד על רכיבים איכותיים, נשאל את השאלות הנכונות ונרכוש רק אצל משווקים מורשים, כאלו שנמצאים תחת פיקוח היצרנים, אף אם מדובר בעסקה לכאורה יקרה יותר.

הנה מספר דגשים ברכישת דוד שמש:

דגם הדוד (קיימים מס' יצרנים מובילים): יש לוודא תאימות למה שהתחייב המוכר.

שנות אחריות - אינדיקציה נוספת (ע"י היצרן) לאיכות הדוד. יש לוודא מקוריות.

המתקין - כמה שנים קיים, זמן תגובה ("24 שעות וכו') בעת בעיה.

איכות הקולטים - ישנם קולטים עם מוליכי נחושת אשר ישפרו משמעותית את נצילות החימום והעברת החום. זאת לעומת צינורות ברזל שאינם ראוים ואףנוטים להחליד...

התקנת שסתום בטחון - שסתום זה יפרוק את הלחץ בעת התחממות / עלית לחץ מעבר לרצוי וימנע פיצוץ הדוד.

שסתום אל חוזר - השסתום ימנע מעבר חזרה של מים מהדוד לכיוון הברזים, חשוב מאוד בעת טיפול בדוד ומונע בזבוז מים רבים.

נפח הדוד - ודאו שהדוד שרכשתם תואם בניפחו לדרישות המשפחה. מצד אחד קיבולת גדולה על מנת שלא יחסרו מים חמים, מצד שני - אין טעם בדוד גדול מדי לדירת רווקים..

התקנת חמם מים - מדובר במוצר זול, לרוב תקבלו אותו כחלק מהעסקה ובעזרתו תוכלו לחמם כמות מים מבוקרת ללא קשר בטמפרטורה בתחתית הדוד.

טיימר - מדובר במוצר שלא רק יחסוך לכם (הרבה) חשמל, מדובר במוצר בטיחותי ממדרגה ראשונה, מלבד שליטה על משך פעולת הדוד, במידה וקיימת בעיה בדוודים ישנים, תוכלו להקטין את הסיכוי שמשהו בלתי צפוי יקרה כאשר אינם בבית.

במידת האפשר, עלו לגג וודאו שהמתקין שהיה עסוק תוך כדי התקנה גם בטלפון, לא שכח במקרה לעגן את הדוד והקולטים על מנת שלא "יתעופפו" ברוח חזקה...אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.