» «
משקה איזוטוני
האם משקה איזוטוני גורם לתגובה מוגזמת של אינסולין?


מיתוס: משקה איזוטוני גורם לתגובה מוגזמת של אינסולין.

הנכון: קיימת תגובה מזערית של אינסולין כתגובה למשקאות איזוטוניים במנוחה או בזמן פעילות. שחרור אינסולין הוא תגובה טבעית לאכילת מזון המכיל פחמימות. רמות גבוהות של פחמימות פשוטות (סוכרים) גורמות לתגובת אינסולין בולטת יותר. למשקאות איזוטוניים, רמה נמוכה של פחמימות וצורכים אותם בדרך כלל בזמן פעילות, מה שבולם את תגובת האינסולין. עליה קלה ברמות האינסולין בזמן הפעילות עוזרת להגביר את קליטת הגלוקוז על ידי התאים והשימוש על ידי השרירים, מה שמשפר את התוצאות הספורטיביות.
לימודים
אילו הרגלי למידה של ילדים כדאי לאמץ?


למידה טובה של ילדים היא לאו דווקא מה שהרגילו או חינכו אותנו אליו. כדאי לקחת בחשבון גם את הדברים הבאים בהרגלי הלמידה של הילדים:

1. לימוד למבחן דווקא מחזק את הלמידה ואם לומדים לו לעתים קרובות זה בהחלט עוזר ולא אומר שהחומר ישכח במהרה.

2. מעבר לחדר אחר עשוי להשפיע לטובה על הטמעתו של החומר הנלמד ולסייע ביצירת אסוציאציות חדשות שיעזרו בכך. רצוי לא להכריח את הילדים, אם כן, לשבת רק ליד שולחן הכתיבה שלהם. התגמשו וראו שיש לכך השפעה טובה על הלמידה.

3. למידה עם מוסיקה עוזרת לילדים לבודד עצמם מרעש מסביבתם. אל תתעקשו שילמדו בשקט גמור ואם זאת רצוי שמוסיקת הרקע לא תהיה תוכניות טלוויזיה של ילדים ונוער.

4. הפסקות בלימודים חשובות, במיוחד אם הלימוד נמשך שעות רבות.

5. כדאי ללמוד כמה נושאים במקביל ולאו דווקא נושא אחד החוזר על עצמו ומצמצם את ההבנה והופך את הלמידה אוטומטית.

6. שינון הוא חשוב ואינו מילה גסה ונחלת העבר.
שרירים
האם שרירים יכולים להפוך לשומן?המיתוס שאם לא תתאמן השרירים שלך יהפכו לשומן איננו נכון.

הנכון הוא ששריר ושומן לא הופכים אחד לשני. כאשר אתה מתאמן פחות אתה מאבד שריר (השריר נהיה קטן יותר) וקרוב לודאי תעלה במשקל כי אתה ממשיך לאכול את אותה כמות של מזון כמו בזמן שהתאמנת. לכן נראה כאילו שהשריר הפך לשומן. כאשר אתה חוזר לאימונים ומאבד משקל, מסת השריר עולה ובמקביל אתה משתמש בשומן בתור אנרגיה. לכן הדבר הנראה כאילו השומן הפך לשריר. כמובן קיימת הסוגיה של פעילות אירובית מול פעילות כוח, שבראשונה יש יותר נטייה להוריד אחוזי שומן ובשנייה לעלות את מסת השריר והשילוב יביא לתוצאות הטובות ביותר.
שומנים
האם כל השומנים הם רעים ודלי השומן יותר מומלצים?


נתחיל בזה שזה מיתוס.
שומן גם הוא חיוני לאנרגיה, לפעילות תקינה של ההורמונים ולגדילה אצל ילדים. כולנו יודעים שבעצם ערכו של שומן הוא כמעט כפול בקלוריות מחלבון ופחמימה, אז בגלל זה יש לצרוך פחות שומן אבל לבחור בקפידה ולא בהפרזה, לדוגמא: אגוזים, אבוקדו, שמן זית, שמן דגים (שעשיר גם כן באומגה-3).

מיתוסים

שינה
האם אלכוהול עוזר להירדם מהר יותר?


לאלכוהול יש השפעה על הירדמות מהירה יותר, אך בחלוף מספר שעות שינה הוא גורם דווקא להתעוררות וקשיים להירדם שוב. כמו כן, שתיית אלכוהול לפני השינה גורמת לקימה מרובה לשירותים ומחמירה מצבים של נחירות ומצבי דום נשימה בזמן השינה, זוהי עוד סיבה, אם כן, להימנע משתיית אלכוהול.
כושר גופני
האם יש קשר בין רמת ההזעה בגוף לכושר הגופני?


הזעה באימון אינה מעידה על רמת הכושר הגופני של המתאמן והיא נועדה לקרר את הגוף, אך חשוב לדעת שמתאמנים בעלי כושר גבוה יזיעו בשלבים מוקדמים יותר בשלב המאמץ באימון בעוד שמתאמנים שכושרם הגופני נמוך יותר יזיעו בשלב מאוחר יותר.

תפרחת חיתולים
האם יש קשר בין תפרחת חיתולים לתזונה?


לא, עד כה לא הוכח בוודאות שום קשר בין תזונת התינוק או הפעוט לתפרחת חיתולים. תזונה מסוימת עלולה לגרום לילדים מסוימים אלרגיות, אך לא תפרחת חיתולים. את הגורמים השונים להיווצרות התפרחת ניתן למצוא בטיפים שבתגית "תפרחת חיתולים".
כושר ילדים
האם אימון גופני בריא לילדים?


המיתוס גורס שילדים שיעסקו באימון כוח, ייפגעו כתוצאה מכך, בכושר הגדילה.

הנכון הוא שמחקרים עדכניים מראים שאין פגיעה כלשהי בגדילה אצל ילדים שמבצעים פעילות גופנית אירובית או כוח. מנגד, חשוב לזכור, שילדים שמבצעים פעילות גופנית צריכים לאכול בהתאם, כדי שלא לפגוע בגדילה, בספורט שמבצעים ובצרכים הבסיסיים של הגוף.

לכן חשוב לקבל הדרכה נכונה, לפעילות גופנית מותאמת לילד, מבחינת עומס ויעוץ תזונתי, כדי להתאים את התזונה. תזונה לא מספקת אצל ילד ספורטאי עלולה לפגוע בגדילה.


כושר
מהו אורך האימון הגופני הנכון?המיתוס, שהדרך היחידה לשיפור פעילות הלב היא באימון רצוף של לפחות 30 דקות ושלפעילות קצרה אין ערך, איננו נכון.

הנכון: מחקרים עדכניים מראים שחזרה במשך היום על פעילות קצרת טווח – אפילו 5 דקות כל פעם, במשך היום מוסיפה לבריאות הלב. למרות זאת פעילות רצופה עדיפה. זכור, חשוב להוסיף פעילות יזומה ביום שלך, אפילו לכמה דקות. לדוגמא, החנה את הרכב רחוק מהמקום שאליו עליך להגיע ולך ברגל.
האם ארוחה בשרית משפיעה על רמת העייפות?


לא, ארוחה בשרית אינה גורמת לנו להיות עייפים יותר, מה שמשפיע על רמת העייפות הן דווקא הפחמימות המתווספות בדרך כלל לארוחה. אם חשוב לכם להיות ערניים לאחר הארוחה (למשל ארוחת צהריים באמצע יום עבודה) שלבו עם הבשר ירקות טריים, מבושלים או קלויים וותרו על הפחמימות.
האם אפשר להשתמש בויטמינים בזמן טיפול כימותרפי?


לא. בזמן טיפולים כימותרפיים לא כדאי ליטול ויטמינים מאחר והם עלולים לחבל בהצלחת הטיפול. ישנם סוגים שונים של ויטמינים הגורמים לנטרול הטיפול הכימותרפי ע"י כך שהם "מגנים" על התאים הסרטניים מחדירת החומר הכימי אליהם. לא כדאי לקחת ויטמינים בזמן טיפול מסוג זה ללא אישור רפואי.
האם ניתן להשתמש במוצרי טיפוח מחברות שונות באותו הזמן?


בהחלט, בניגוד למה שלא פעם מנסות למכור לנו דיילות היופי בחברות השונות, אין מניעה להשתמש במוצרי טיפוח מחברות שונות בו זמנית, נהפוך הוא, כדאי לכל אחת לבדוק איזה מוצר היא מעדיפה מאיזו חברה ולהרכיב לה את שילוב המוצרים המוצלח ביותר עבורה.
האם זה נכון שרצוי לא לשתות קפה בתקופת ההיריון?


לא, נשים בהריון יכולות לשתות קפה, אך במידה. בעבר רווחה הסברה ששתיית קפה כמו צריכת קפאין ממקורות אחרים עלולה לגרום ללידה מוקדמת או ללידת תינוק במשקל נמוך, אך מחקרים שונים הפריחו טענה זו ונמצא שאין קשר בין הדברים.
האם ארוחה בשרית משפיעה על רמת העייפות?


לא, ארוחה בשרית אינה גורמת לנו להיות עייפים יותר, מה שמשפיע על רמת העייפות הן דווקא הפחמימות המתווספות בדרך כלל לארוחה. אם חשוב לכם להיות ערניים לאחר הארוחה (למשל ארוחת צהריים באמצע יום עבודה) שלבו עם הבשר ירקות טריים, מבושלים או קלויים וותרו על הפחמימות.
מה נכון במיתוס שהבוקר הוא הזמן הטוב לאימון ספורטיבי?


המיתוס הזה איננו נכון: הבוקר הוא הזמן הטוב ביותר להתאמן כי המטבוליזם מתעורר.

הנכון: לגוף קצב יומי אשר מראה כי רוב הפעילות ההורמונאלית נמצאת במינימום פעילות בשעות הלילה ורק לקראת שעה 9 עד 10 בבוקר חוזרת לרמות פעילות גבוהות ונשאר כך לאורך היום. על כן אין סיבה להתאמן דווקא בבוקר אלא אם אתה מרגיש נוח עם השעות האלה.

ומכאן האמת: קיימת שונות גבוהה בין אנשים בנושא הקצב היומי, לכן אפשר להתאמן בכל שעה שנוח לכל אחד ואחד. כל שעה טובה.
האם הרמת משקולות תהפוך נשים לשריריות כמו גבר?


המיתוס אומר שלא כדאי לאישה לעשות משקולות כי שריריה יתנפחו כמו אצל גבר.

הנכון הוא שנשים שונות מגברים מבחינה הורמונאלית. לכן אינן מסוגלות לנפח את השרירים כמו גבר (למעט מקרים יוצאי דופן, שאפשר לראות במגזינים של מרימות משקולות, וגם שם הן לא מגיעות לרמות השריר של גברים שמתאמנים באותה מידה).

פעילות כוח, אם כך, תגרום לחיטוב גוף האישה ולא לניפוח שריר לא אסטטי.
האם ניתן להשתמש במוצרי טיפוח מחברות שונות באותו הזמן?


בהחלט, בניגוד למה שלא פעם מנסות למכור לנו דיילות היופי בחברות השונות, אין מניעה להשתמש במוצרי טיפוח מחברות שונות בו זמנית, נהפוך הוא, כדאי לכל אחת לבדוק איזה מוצר היא מעדיפה מאיזו חברה ולהרכיב לה את שילוב המוצרים המוצלח ביותר עבורה.


האם כושר בלי להזיע לא יעיל להורדת משקל?המיתוס שאם אני מזיע, זה הסימן שאני מוריד משקל אינו מדוייק.

האמת היא שכאשר אנחנו מזיעים בזמן פעילות מוגברת, אנחנו מאבדים נוזלים. זאת הסיבה לירידה במשקל. לאחר האימון (או בזמן אימון), כאשר אנו שותים, הנוזלים חוזרים אלינו. שתייה חשובה לשמירה על מלחים שבגוף ואיזון נוזלי הגוף. לכן יש לזכור שמדובר בירידה בנוזלים ולא במשקל וחשוב מאוד להקפיד ולהחזיר את הנוזלים לגוף.
האם שמן זית אמיתי הוא בהכרח ירוק?


לאו דווקא. צבעו של שמן הזית מושפע מהמועד בו מסקו את הזיתים, ישנם שמנים בעלי גוון צהבהב ואחרים בעלי גוון ירקרק.
האם שינה באור גורמת לקוצר ראייה?


לא, שינה באור לא גורמת לילד לסבול מקוצר ראייה, מדובר במיתוס שמקורו במחקר שנעשה בעבר אצל פגים.
האם כדאי לעשות לשיער טיפולים קוסמטיים?


לא כדאי לשלול טיפול בשיער בחומרים קוסמטיים, כיום קיים מבחר עצום של תכשירים שרבים מהם חודרים לשערה ויעילותם מורגשת. אפשר לנסות ובמידה ויש שיפור והשיער נעים ומטופח יותר, להמשיך.
האם מזרן קשה מונע כאבי גב?
הקשר בין תלישת שיער לבן להתקרחות - האם תלישה של שיער לבן גורמת לקרחת?
האם יש קשר בין אולקוס לעצבות יתר?
האם שתייה בזמן האוכל משפיעה על התיאבון?
הקשר בין גזיזת שיער למהירות צמיחתו - האם גזיזת שיער מזרזת את צמיחתו?


אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

העולם הוא צבעוני ומופלא, אאוריקה כאן בשביל שתגלו אותו...

אלפי נושאים, תמונות וסרטונים, מפתיעים, מסקרנים וממוקדים.

ניתן לנווט בין הפריטים במגע, בעכבר, בגלגלת, או במקשי המקלדת

בואו לגלות, לחקור, ולקבל השראה!

אֵאוּרִיקַה - האנציקלופדיה של הסקרנות!

שלום,
נראה שכבר הכרתם את אאוריקה. בטח כבר גיליתם כאן דברים מדהימים, אולי כבר שאלתם שאלות וקיבלתם תשובות טובות.
נשמח לראות משהו מכם בספר האורחים שלנו: איזו מילה טובה, חוות דעת, עצה חכמה לשיפור או כל מה שיש לכם לספר לנו על אאוריקה, כפי שאתם חווים אותה.